Možná už za několik dní najedou na Americkou bagry a začnou drtit ocelobetonovou konstrukci někdejšího kulturního domu.

Na to, jak snadné je zbourat obrovskou budovu uprostřed města, upozorňuje právník Petr Pelcl, kolem něhož nedávno vzniklo další sdružení proti novému obchodnímu centru - Kontrolní skupina. „Na každý sloupek nebo kůlnu je třeba povolení, ale demolici Inwestu stačí ohlásit,” tvrdí bývalý úředník ve městě i na kraji Pelcl. To už investor Amádeus Plzeň na třetím plzeňském obvodě učinil. „Lhůta, v níž může úřad zahájit složitější povolovací řízení, vyprší 10. listopadu,” doplňuje. Zda této možnosti trojka využije, nechce úřad vůbec komentovat. Lucie Hůrková z ÚMO 3 pouze potvrdila, že odstraňování staveb je skutečně řešeno jen v režimu ohlášení.

Přibližně stovka lidí přišla včera na třetí obvod diskutovat o budoucí stavbě v centru města. Při veřejném projednání posudku vlivu Arény na životní prostředí (tzv. EIA) obří nákupní centrum Plzeňané rozhodně nešetřili. „Z Denisova nábřeží se stane příjezdová cesta k obchoďáku a město vyhodilo několik desítek milionů za jeho nedávné úpravy. Bruslařská dráha a dětská hřiště vedle parkovišť jsou nesmysl,” zaznívalo v diskuzi.

Odpůrci kritizovali také to, že bourání Inwestu nebylo součástí ekologického posudku.

Co zaznělo

Ironické skandování odpůrců: Více aut! Žádné stromy! Kultura škodí, nakupování prospívá!
Je nesmyslné zastavět centrum města obchody, které nikdo ani nechce. Olga Dankovičová
Aréna nemá pozitivní ani negativní vliv na zdraví. To vám zaručuji. Vítězslav Jiřík, jeden ze zpracovatelů dokumentace

„Demolice proběhne pro účel stavby Arény, a je s ním tedy pevně svázána,” prohlásil bývalý památkář Zdeněk Lukeš. Podle úředníků to však neplatí a ohání se vyjádřením Ministerstva životního prostředí, které jim dalo za pravdu. „Je to logické, demolice má jen krátkodobý vliv na okolí, kdežto stavba jej bude ovlivňovat desítky let,” podotkl Jan Petřík ze společnosti Amádeus Plzeň.

Včerejší několikahodinové jednání se téměř zvrhlo v neřízené monology jednotlivých účastníků. Nakonec se však ukázalo, že emotivní výpady odpůrců vznik Arény stejně nezastaví. „Souhlas či nesouhlas se stavbou vydáme do několika týdnů,” potvrdil František Čečil, který má procesy EIA na Krajském úřadu na starosti. Už dříve přitom přiznal, že nepamatuje případ, kdy by kraj nějakou stavbu úplně stopnul. „Řešení se dá najít vždycky,” dodal úředník.

Po zveřejnění stanoviska může Amádeus žádat o územní rozhodnutí. Do jeho vydání musí aktivisté nasbírat přibližně třináct a půl tisíce podpisů, aby vyvolali referendum. V něm půjde o prosazení změny územního plánu pro území ohraničené ulicemi Americká, Denisovo nábřeží, Pražská a Sirková, kde je dnes smíšené území městské. „Bude-li souhlasit 25 procent voličů, zastupitelé tu budou muset změnit územní plán na zeleň,” prohlásil už dříve Martin Marek ze sdružení Kultura(k) vítězí. A pak bude vyloučené tu obchodní centrum nebo cokoliv jiného postavit.

Nyní mají aktivisté zhruba polovinu nutných podpisů, sbírají je hlavně v sadech U Branky. „Petiční archy máme už i v některých kavárnách a obchodech. Navíc budou stánky nově také v Solní a čas od času i U Práce,” připomněl Marek. Vydání územního pravomocného rozhodnutí podle něj obvykle trvá několik měsíců.