„Oslovíme všechny strany kromě ultrapravice a ultralevice. Koalici se pokusíme sestavit tak, abychom post hejtmana získali,“ vysvětluje Zarzycký.

Jenže vyjednávání o koalici nebude jednoduché. Snadno se může stát, že se bude opakovat scénář z před čtyř let. Tehdy ANO také vyhrálo, proti němu se ale spojily ostatní strany a hnutí skončilo v opozici.

Tentokrát do hry ještě před skončením sčítání hlasů vstoupil další silný hráč, který si také nárokuje hejtmanský post. Na spolupráci se totiž dohodl třetí STAN s Josefem Bernardem a čtvrtí Piráti. Dohromady mají 14 mandátů a to z nich rázem dělá nejsilnější uskupení. „Spojením dvou stran, které mají po sedmi mandátech, vznikne nejsilnější subjekt v novém zastupitelstvu,“ tvrdí lídr Pirátů Rudolf Špoták. Se STAN hodlá jednat i o vytvoření společného zastupitelského klubu. Lídr STAN a bývalý hejtman Josef Bernard přiznal, že se s Piráty „oťukával“ už delší dobu. „Máme výraznou shodu v programových věcech,“ říká k tomu Bernard.

Tak jako tak záleží podle vše-ho na druhé ODS. Tu volby pasovaly do role bohaté nevěsty s věnem rozhodujících jedenácti mandátů. Komu dá svoji roku, ten bude vládnout. A dost dobře je možné, že sama ODS z vyjednávání vytěží hejtmanský post.

Milena Stárková (ČSSD)
Milena Stárková neobhájila mandát, za nemocnici se ale bude prát dál

ANO může spoléhat na to, že spolupráce s ODS nyní funguje na plzeňské radnici. Vítězné ANO se tu po komunálních volbách spojilo do koalice s těsně druhou ODS, TOP 09 a ČSSD.

A u této ověřené spolupráce je v roli prvního náměstska primátora právě Roman Zarzycký, lídr ANO. Současný primátor Plzně Roman Baxa (ODS) zase povede koaliční vyjednávání. Dost dobře je tak možné, že se dohodnou i na krajské úrovni.

Piráti chtějí sice vyjednávat se všemi stranami kromě KSČM a SPD, jenže dá se předpokládat, že jejich voliči by případné spolupráci s ANO nakloněni nebyli. Jejich úsilí se STAN se bude jistě upírat právě k dohodě s ODS.

Tady může být problém osoba bývalého hejtmana Josefa Bernarda. Podle informací Deníku ho ODS zpět do hejtmanského křesla vytáhnout nehodlá. To ale může vyřešit fakt, že Piráti prosazují na hejtmana svého lídra Rudolfa Špotáka. Podle Bernarda se ale o všem bude ještě jednat.

ODS je v každém případě v komfortní pozici a s vyjednáváním spěchat nehodlá. Své síly chce v následujícím týdnu napnout především k tomu, aby svého kandidáta v obvodě Plzeň-město dostala do Senátu. Lumír Aschen-brenner (ODS) se ve druhé kole utká s kandidátem Pirátů Danielem Kůsem. „Jasně jsme se domluvili, že než bu-de výsledek senátních voleb, nebudeme jednat,“ tvrdí lídryně ODS Ilona Mauritzová.

Spojení STAN a Pirátů ji nepřekvapilo. „O té možnosti se mluvilo už před volbami, my to respektujeme,“ dodává.

Ilona Mauritzová
Mauritzová: Prioritou je teď druhé kolo senátních voleb