O tom, že Baxa o místo prvního muže města, které zastával už mezi lety 2010 -2014 velmi stojí, není pochyb. Jenže od té doby nakumuloval hodně funkcí, je zastupitelem na hejtmanství, poslancem Parlamentu ČR a místopředsedou ODS. Je otázkou, kterých postů a zda vůbec by se jich dokázal vzdát. „Jsou to velmi předčasné úvahy, zatím tu máme výsledky voleb a ještě se ani nerozběhla povolební vyjednávnání,“ odmítá spekulace Baxa.

Lídr ANO Roman Zarzycký připomíná, že jeho hnutí má při vítězství na primátora nárok. „Jako vítězové voleb bychom nesporně měli mít nárok na primátora. Ale politika je o kompromisech. Myslím si, že o tom budeme diskutovat,“ řekl Deníku Zarzycký.

A jaká je vůbec nejpravděpodobnější příští plzeňská koalice? Pokud se spojí ODS a ANO, bude mít 26 hlasů v 47členném zastupitelstvu. „Aritmeticky je to nejpohodlnější spojení. Ale je to i věcí programových průniků i osobních animozit,“ připomněl politolog Západočeské univerzity v Plzni Přemysl Rosůlek.

Podle něj jsou další varianty, které se ODS nabízejí, složitější, protože v nich figuruje víc koaličních partnerů. „Třeba Piráti jsou kritičtí, chtějí transparentnost. Tu pro ně zrovna ODS nereprezentuje, na druhou stranu oni zase taky tolik možností ke koaliční spolupráci nemají. Je to o tom, co bude ANO s ODS nabízet a jestli se Piráti nechají v uvozovkách zkorumpovat nějakými zajímavými posty. V tomto ohledu to ODS v

Plzni dobře zná, je tu dlouho u moci a má výhodu startovací strategie,“ dodal Rosůlek.

A co na to Piráti? Už před volbami vydali prohlášení, že nepůjdou do koalice se stranami, které chtějí omezovat osobní svobody a budou mít členy s kriminální minulostí.