Pro neobvyklý způsob dopadení viníků se rozhodl Martin Praum, majitel čtyř billboardů, které byly podél silnice poničeny.

„Pronajal jsem si plochu, postavil čtyři billboardy. Část z nich jsem pronajal firmě, další anoncovala moji firmu na šperky. Po měsíci je někdo zničil. Navíc je rozřezal napříč, aby se nedal použít rám,“ popisuje majitel firmy se šperky případ z konce loňského roku. Výroba čtyř ploch ho prý stála 150 tisíc korun. „Teď jen platím za pozemky, proto hledám, kdo to udělal,“ dodává.

Na webových stránkách skupiny, která se zaštiťuje ochranou zvířat, je třeba přesný návod, jak poškodit jakýkoliv billboard. Od přepsání nápisu přes použití bomby z barev až k podřezání plakátovací plochy. Tento motiv ale Martin Praum vylučuje. Spíš připouští konkurenční boj. „To nebyl náhodný výběr lidí, kteří nemají rádi billboardy. Oni podřízli mé billboardy a také plakátovací plochy další firmy. Jinou firmu ale zase vynechali,“ říká Praum.

Na 100tisícové lákadlo se už chytil první informátor. „Tvrdil, že je jedním ze skupinky lidí, kteří se na zničení ploch podíleli. Má to ale háček. Tajemný muž chce předat informace, jenže nechce mít nic společného s policií, nechce nic odsvědčit,“ popisuje Martin Praum. A takového svědka jednatel firmy Fox silver nepotřebuje. „Potřebuji člověka, který půjde na policii a k soudu,“ připomíná.

Případ řeší i policie. „Zjišťujeme všechny okolnosti případu. Případný pachatel se mohl dopustit poškození cizí věci, hrozí mu až jeden rok vězení,“ vysvětluje policejní mluvčí Simona Čejková. Pro plzeňské policisty je to rozsahem ojedinělý případ, podobně se vyjadřuje i majitel Euronovy provozující 220 billboardů. „V regionu je něco takového neobvyklé. Ale i nám se vloni stalo, že nám u Boleváku podřízli jeden billboard. Pachatele jsme se nedopátrali,“ dodává Radek Novák.