O pár týdnů dřív než obvykle už dozrávají na plantážích jahody. „Je to jedna z nejranějších sklizní, jakou pamatuji,“ potvrzuje Oldřich Kříž z plzeňské jahodárny mezi Kalikovským mlýnem a Radčicemi.

Důvodem je mimořádně teplý duben i květen a také to, že plody neovlivnilo ani sucho, protože tu jahody zalévají. „Máme tím sice vyšší náklady, ale plody jsou tím pádem šťavnaté a výborné,“ dodává Kříž. Vlivem vyšších nákladů jsou o 5% dražší než vloni. Kilogram natrhaných tu stojí 90 korun, velké plody jsou o deset korun dražší. Sběrači, kteří si jahody natrhají sami, zaplatí 60 korun za kilogram, za velké 70 korun za kilo.

V jahodárně v Těních u Strašic na Rokycansku se letos samosběr nekoná. „Vypadá to bledě, půlka jahod vyschla,“ poznamenala pracovnice jahodárny. Plody si tu ale mohou zájemci koupit za 159 korun za dva kilogramy.

Milovníci jahod na Domažlicku jsou odkázáni na vlastní sklizeň nebo cestu do jahodáren v okolních okresech. „Zasadila jsem letos nové jahody a překvapilo mě, jak rychle a do jaké velikosti dorostly. Oproti běžným rokům jsou o zhruba tři týdny rychlejší. Teplé počasí jim svědčí, zatím jsou ještě zelené, ale čekám, že do týdne začnu sklízet. Podobně rychle s náskokem rostou třeba i švestky a další plody,” vypozorovala na své zahrádce Anna Panklová z Domažlic.

Již minulý týden začal s prodejem jahod Pavel Bonk v Klatovech, který má plantáže na okraji města směrem na Svrčovec. „Vypadá to velmi dobře, prodáváme již natrhané a v pondělí jsme zahájili také samosběr. Lidé tu zaplatí za natrhané jahody 90 Kč za kilogram, když si je sami natrhají, dají 49 Kč.

Na jediné jahodové plantáži v tachovském okrese, v Bezděkově u Boru, začne sezona samosběru podle pěstitele Gustava Janaty v polovině června. „Cena jahod při samosběru bude 57 korun za jeden kilogram, jinak to je 75 korun,“ vyčíslil Janata. Zájem očekává srovnatelný s loňským rokem. „Hodně lidí volá, kdy už začneme. Loni byl zájem obrovský, protože jahod bylo obecně málo, všechno pomrzlo.” To se letos naštěstí nestalo, farmáře trápí naopak sucho. „Úroda je sice dobrá, ale jahody jsou menší,“ dodal Janata, který věnuje jahodové plantáži čtrnáct hodin péče denně.