Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo dostane přidáno, kdo má smůlu?

Západní Čechy - O letošku mluví ekonomové v prognózách jako o roku zvyšování mezd. Deník v anketě napříč regionem zjišťoval u 10 lidí různých profesí, kolik berou. Jejich šéfů a zaměstnavatelů jsme se pak ptali, jak reálné jsou letos u nich vyhlídky na zvýšení výplaty.

15.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Dělnice v zemědělství

53letá pracovnice živočišné výroby ve společnosti Zevyp Kladruby: „Pracuji jako ošetřovatelka dojnic a v roce 2015 byla moje hrubá mzda v průměru asi 19 300 korun. Benefity žádné nepobírám."
Stanislav Eberl, jednatel firmy Zevyp, s. r. o., Kladruby: „Kolektivní smlouvu zavedenou nemáme, ale letos mzdy budeme zvyšovat. O pět procent v živočišné výrobě, aby se více přiblížily k vyšším průměrným mzdám v rostlinné výrobě. Tam zůstanou průměrné platy minimálně na loňské úrovni. Naše společnost je závislá na tržbách. Například loni jsme sice nadojili o 150 tisíc litrů mléka více než v roce 2014, přesto jsme ale na tržbách získali o dva a půl milionu korun méně. Projevil se totiž pokles ceny mléka."

Řidič autobusu

U firmy Autobusy Karlovy Vary jezdí tři roky, je vyučený bez maturity. O své výplatě prozradil: „Beru v průměru 18 tisíc čistého. V kolektivní smlouvě máme stanovený základ a příplatky za přesčasy, víkendy a noční. Jinak jsme placeni za jízdu a jiný paušál je za takzvané čekačky. Kromě výplaty dostáváme jednou za rok ošacení. Stravenky nemám, ale dostávám diety 60 Kč při krátké směně. Pokud jezdíme celý den, je to tuším stovka."
Výkonný ředitel Autobusy Karlovy Vary, a. s., Zdeněk Suchan: „V současné době probíhá vyjednávání o nové kolektivní smlouvě. Loni i předloni jsme měli nárůst mezd o 5 až 7 procent, tedy vysoko nad inflací. I letos očekáváme navýšení. Jednání probíhají v klidu a nedávná mediální kampaň je pro nás rozporuplná. Co se benefitů týče, nabízíme příspěvky na penzijní a životní pojištění, čipové karty pro cestování i příspěvky na dětské tábory."

Zdravotní sestra v nemocnici

41 let, středoškolačka, ve Fakultní nemocnici v Plzni pracuje 20 let: „Vydělávám něco přes 30 tisíc korun hrubého. Hodně peněz naženu tím, že dělám na směny. Dostávám také příspěvek na dovolenou, máme i levnější obědy. Nemáme sice stravenky, v kantýně nás ale oběd stojí jen 30 korun."
Gabriela Levorová, mluvčí FN Plzeň: „Od 1. 1. 2016 došlo u všech zaměstnanců k navýšení tarifních platů o 5 %, v případě dobrého hospodářského výsledku v průběhu roku budou vyplacené mimořádné odměny. Letos mají nárok na tyto benefity: po odpracování dvou let příspěvek na dovolenou 4900 Kč nebo penzijní připojištění či životní pojištění 350 Kč/mě-síc (možnost volby), dále příspěvky na: sport. činnost 1500 Kč, stravování – zaměstnanec platí 30 Kč za oběd, dětské tábory 250 Kč/den, na kult. akce do 75 % z ceny vstupenky, soc. půjčky a výpomoci dle naléhavosti."

Elektromechanik ve Škodovce

Padesátník, 30 let praxe, vzdělání SŠ odborné s maturitou: „Beru 23 tisíc hrubého. Nedělám na směny a nemám přesčasy. Oběd v kantýně mě stojí 24 korun. Pokud člověk nemarodí, získává flexipas, a má tak slevy na léky, rehabilitace nebo na bazén."
Vedoucí komunikace Škoda Transportation, a. s., Michal Tobrman: „Na tento rok plánujeme růst mezd o 4 %. Standardně celoročně poskytujeme firemní benefity, jako například týden dovolené navíc, jazykové kurzy, příspěvek na stravu, atd."

Úřednice na magistrátu

Úřednice odboru dopravy, Magistrát Karlovy Vary, 28 let, VŠ vzdělání: „Můj hrubý příjem je 17 000 Kč. Za pět let zaměstnání zde jsem dostala poprvé přidáno loni pár korun při hromadném přidávání. Nedostávám stravenky ani nemám žádné jiné benefity. Pracovní dobu mám dle úředních dnů, a tak je možnost si přivydělat třeba placenými přesčasy minimální."
Helena Kyselá, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary: „K navýšení platů úředníkům došlo loni k 1. listopadu. Tříprocentní nárůst tarifu zaměstnanců veřejného sektoru, které bylo dáno nařízením vlády. K dalšímu nárůstu platů v roce 2016 nedojde, nepřibudou ani žádné nové benefity."

Elektroinstalatér v městské firmě

Dělník v chebských technických službách CHETES: Moje hrubá mzda je 15 500 korun. Benefity jsou například ve formě 50% příplatku na stravné, dále mi firma poskytuje různé sociální půjčky a výhody na různé potřeby. Od firmy mohu získat i různé poukazy na dovolené a podobně.
Tibor Dobrovolný, jednatel společnosti CHETES: Letos budeme upravovat základní mzdy v souvislosti s navýšením minimální mzdy. Procentuelně budeme upravovat mzdy okolo 4 – 5 %. Benefity zůstanou zachovány.

Dělnice ve výrobě

Ve firmě Borgers CS pracuje devátý rokem a o své výplatě říká: „Vydělám si přibližně 25 tisíc korun hrubého. Do toho je také započítaný příspěvek na dopravu a odměna, pokud nemarodíme celý měsíc. Další výhodou jsou osmdesátikorunové stravenky, na které doplácíme necelých 40 Kč."
Marta Párová, personální manažerka Borgers CS: „Letos připravujeme revizi výkonnostních prémií a celkového odměňování, jak skupinové, tak individuální. Jde nám o narovnání mezd a nastavení odměn zaměstnanců tak, jak to odpovídá trhu zde na Plzeňsku ve firmách působících v sektoru výroby. Významné rozdělení benefitů proběhlo v druhé polovině loňského roku. Týkalo se to příspěvku na dojíždění, které může být až do výše 4300 korun, prémií za docházku ve výši 1500 korun, dovolené navíc, příspěvku 5000 korun na svatbu či narození dítěte. Na letošní rok připravujeme další nefinanční benefity, například tábor pro děti našich zaměstnanců."

Pracovnice na přepážce Úřadu práce

45 let, středoškolské vzdělání, 22 let praxe: „Loni jsem brala mezi 20 a 21 tisíci hrubého. Kromě základního platu mám zhruba pětistovku jako příplatek za to, že obsluhuji klienty na přepážce. Stravenky máme v hodnotě
75 Kč, platím za ni 25 Kč."
Zdeněk Písařík, Úřad práce ČR, ředitel kontaktního pracoviště Domažlice: „V letošním roce platy našich úředníků porostou o tři procenta. Rád bych ale upozornil, že na základě rozhodnutí předchozí vlády došlo před několika lety ke snížení počtu pracovníků i mezd o pět procent. Vloni jsme také na kontaktním pracovišti Domažlice museli propustit šest lidí, kteří pracovali na projektech a byli placeni z evropských peněz. V oblasti benefitů by měla hodnota stravenek pro naše zaměstnance letos stoupnout na 80 korun."

Operátorka výroby

Dělnice ve firmě Rodenstock ČR, Klatovy, 23 let: „Moje hrubá mzda činí v průměru 22 tisíc korun s tím, že základní mzda se pohybuje kolem 14 tisíc. K tomu dostávám příplatky za přesčasy, noční, soboty, neděle nebo svátky. K výplatě také dostávám osobní prémie a měsíční prémie. Pozitivní jsou docházkové prémie. Zajímavostí určitě je i odměna za flexibilitu, ta činí 550 korun. O tu ale každý automaticky přichází, pokud flexibilitu nepodepíše. Dalším benefitem je tzv. sociální program. Ten činí 3500 korun. Z něj můžeme v průběhu roku čerpat například na masáže, bazény nebo na poukázky do lékáren a podobně."
Jednatel společnosti Rodenstock ČR, Klatovy Václav Nováček: „Mzdy jsme zvýšili už od ledna. Zvyšujeme je každoročně v průměru o více, než je inflace. Benefity jsme neměnili, už dlouhodobě máme například třináctý plat, příspěvky na obědy nebo sociální program."

Učitelka na střední škole

39letá vysokoškolačka s učitelskou praxí 15 let: „Na výplatní pásce mívám 28 tisíc korun hrubého při dvou hodinách přesčasu týdně. Dostáváme příspěvky na oběd, takže za něj platím 27 korun. Potom máme ročně nárok na příspěvek na dovolenou 2500 korun, na tábor pro děti to dělá asi tisíc korun. K benefitům patří cca jednou ročně také vstupenky do divadla a na hokej, na plavenky do bazénu se přispívá 250 korunami."
Naděžda Mauleová, ředitelka VOŠ a SPŠE Plzeň: „Od 1. listopadu 2015 se zvýšila základní složka platů zaměstnanců v průměru o tři procenta. U benefitů pro zaměstnance se příspěvek na oběd zvýšil o 33 %, ostatní příspěvky (na dovolenou, na tábor pro děti, na plavenky, příspěvky na kulturní a sportovní akce) na tento rok zůstávají prakticky nezměněny, po jednání odborů s vedením školy došlo pouze k drobným, kosmetickým úpravám."

Průměrné platy v jednotlivých krajích

Autor: Redakce

15.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.
1

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení