„Skončili jsme s ním. Stavbu si doděláme se subdodavateli vlastními silami," prohlásil generální ředitel Plzeňské teplárenské (PT) Tomáš Drápela.

Důvod? Firma, která plzeňskou spalovnu staví neplatí subdodavatelům a teplárně už dokonce zakázal posílat jí proplacené faktury finanční úřad. „Nesmíme už nic posílat na účty ČKD, ale vše jde přes finanční úřad, tedy přes stát," potvrdil Drápela. Teplárna proto svolala mimořádné představenstvo a se společností ČKD Praha DIZ se definitivně rozloučila.

„Vypověděli jsme jim smlouvu," potvrdil právník teplárny Robert Varga.

Připustil, že to může vyvolat soudní spory. Těch už je kvůli spalovně několik, žaloby podávají kvůli stavebnímu povolení i územnímu rozhodnutí ekologičtí aktivisté a soudy jim dávají za pravdu. Naposledy minulý týden zamítl Nejvyšší správní soud kasační stížnost teplárny proti rozsudku Krajského soudu v Plzni o zrušení stavebního povolení.

Ve spalovně jde nyní o garance. Tím, že teplárna odstupuje od smlouvy a závěrečné práce už proplatí rovnou subdodavatelům, bude se s nimi domlouvat i na převzetí garancí za dílo. „Jednáme s nimi. Kdybychom s nimi nejednali, už dávno by ze stavby odešli. Dostanou zaplaceno přímo od teplárny, proto převezmou i garance," dodal Drápela.

Za více než dvoumiliardovou spalovnu už Plzeňská teplárenská zaplatila na účty ČKD Praha DIZ cca 1,8 miliardy korun.