Kdo chtěl západní zboží, musel do Tuzexu. Byl v Plzni i Stříbře
Nedostatek kvalitních věcí na trhu měl za minulého režimu řešení. Kdo na to měl, mohl nakupovat ve speciálních obchodech.
Tuzex. Místo, které za minulého režimu přinášelo závan kapitalistického západu. Značkové džíny, kožené bundy, kvalitní elektronika nebo čokoláda. To vše se tu dalo pořídit za poukázky neboli bony. A k Tuzexům tradičně patřily i nekonečné fronty a nenápadní veksláci, kteří bony prodávali. Oficiálně se daly pořídit jen směnou za valuty.
Podle publicisty Petra Mazného se první Tuzex v Plzni objevil v 60. letech minulého století v ulici Bedřicha Smetany. Prodávala se v něm především drogerie. Prodejna se v 70. letech přestěhovala na výstaviště a později na roh Kollárovy ulice, kde byl Tuzex až do roku 1990. „Stávaly tam dlouhé fronty na džíny a západní potraviny,“ uvádí Petr Mazný. U plzeňského Tuzexu se podle něj veksláci moc neukazovali. „Vekslovali především na náměstí,“ uvádí Petr Mazný, autor řady knih nakladatelství Starý most.
Plzeňský Tuzex ale nebyl v kraji jediný. V Domažlicích byl v objektu bývalého hotelu Družba na sídlišti Kozinovo pole. „Protože byl naproti vysokým panelákům, měli jejich obyvatelé perfektní přehled o tom, kdo v tomto obchodě pro prominenty pravidelně nakupuje. Ne všem to bylo příjemné,“ usmívá se pamětník Rostislav Beneš.
V Tachově zákazníci našli Tuzex v areálu Centrum na východním sídlišti, ve Stříbře byl v centru města v Benešově ulici. Ale Tachované měli ještě jednu možnost, jak se dostat k západnímu oblečení. Byl jí malý obchůdek v rekreačním areálu Sycherák. Říkalo se, že některý sortiment pochází ze zboží zabaveného na hranicích. „Otevřeno bylo jen několikrát do týdne, a to většinou až v odpoledních hodinách,“ řekl Deníku místní pamětník s tím, že obchod provozovala tehdejší tachovská Jednota.
V 80. letech minulého století se po republice začaly objevovat prodejny ESO, které za československé koruny nabízely luxusnější potraviny, za něž byl však tenkrát považován i kečup. V Plzni byla taková prodejna v podchodu Domu kultury ROH (později Inwest) na Americké třídě. „Dávali jsme si tam kuřecí maso s hranolkami připravené v mikrovlnné troubě. To tehdy byla velká novinka,“ vzpomíná Václav Kadlec z Rokycan. V Domažlicích bylo Eso v nynější ulici Msgre. B. Staška
KLATOVSKÝ KASTROL
Kastrol, Eso a Ex speciál. To byly tři obchody v Klatovech, které byly na svoji dobu výjimečné a zapsaly se nesmazatelně do historie tohoto města. „Kastrol byl na rohu náměstí, kde začíná dnes pěší zóna. V roce 1959 se tam stavebně spojily bývalé čtyři krámy a podnik Potraviny tam otevřel moderní prodejnu sovětského typu Gastronom. Nahoře byly potraviny, v podchodu uzeniny a lahůdky, dole malý bufet a na konci cukrárna. Dá se říci, že všichni lidé z města chodili nakupovat právě tam,“ zavzpomínal amatérský historik Ivan Rubáš s tím, že tento obchod s rohovým podchodem byl v provozu do první poloviny 90. let.
Eso, nový obchod s nedostatkovým tuzemským zbožím, byl jeden z posledních, které se za socialismu v Klatovech otevíraly. „Bylo to v říjnu 1985, ale prodejna nesplnila očekávání lidí, neboť výběr nebyl tak široký a kvalitní. A také tam bylo poměrně draho. Plechovka coca-coly za 10 korun, to byla hodinová mzda,“ podotkl Rubáš. Jeden z mála obchodů na úrovni byl ještě Ex speciál v Jarošově ulici nad divadlem. Dnes je tam prodejna oděvů. „Veškeré dárky ve formě alkoholu, zejména koňaku, a bonboniéry se kupovaly právě tady. Také mletá káva. To byl fenomenální artikl pro jakýkoliv úplatek. Sáček kávy dělal divy,“ připomněl Rubáš, jak to běžně chodilo.