Některé politiky vynesly volby výš, jiní se musí smířit s pádem.

Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) bude muset předat agendu svému nástupci, protože socialisté ve volbách pohořeli. „Byl jsem optimista, když jsem věřil ve výsledek nad deset procent,“ přiznal Zrzavecký volební debakl. To, že odchází z primátorského postu, je jasné. Zda to bude úplný odchod i z radnice, se teprve uvidí. Ostatně, případné neúspěšné jednání mezi dvěma vítěznými stranami, tedy ANO a ODS, může vyústit i v to, že v některé z případných koalic mohou tři sociálně demokratické posty posloužit. „Vše je otevřené,“ uvedl Zrzavecký. Pro případ, že by se s ním už nepočítalo, je připraven tuto svou životní etapu na radnici ukončit.

Nebude sám, kdo musí vážně počítat s vyklízením kanceláře. Ve vedení města pravděpodobně skončí i Zrzaveckého náměstkyně pro školství a sociální věci Eva Herinková, která byla na radnici osm let, a ekonomický náměstek Pavel Kotas (oba ČSSD).

Ilustrační foto.
Ani policejní zátaras řidiče nezastavil

„Počítám s tím. Nemám se kam vracet, dříve jsem pracovala jako administrativní pracovnice na krajském výboru ČSSD a později jako asistentka Milana Chovance coby ekonomického náměstka hejtmanky Emmerové,“ poznamenala Herinková. Už jako náměstkyně primátora ale vystudovala vysokou školu v oboru veřejná správa.

Sociální demokracie ztratí také svého starostu na největším plzeňském obvodě, na trojce. „Dřív jsem se živil rukama a nemám problém s tím živit se tak znovu,“ řekl Radislav Neubauer. Prohru socialistů vnímá i on jako obrovské zklamání. Na trojce zbyly oranžovým jen dva mandáty. I tady se ale o koalicích teprve jedná.

Nejúspěšnějším ze sociálně demokratických starostů byl starosta Doubravky Michal Chalupný, který tu docílil 13,34 %.

Kdo může být spokojen nad míru, je slovanský starosta Lumír Aschenbrenner. Jeho ODS tam s přehledem vyhrála s výsledkem 31,24 % a Aschenbrenner začíná na druhém plzeňském obvodě své šesté funkční období. „Začal jsem 23. června 1998,“ potvrdil Aschenbrenner.

Volby v Plzni vyhrálo ANO následováno ODS, Piráty, TOP09, KDU-ČSL, ČSSD a KSČM.

Martin Baxa, Ilona Mauritzová a Helena Řežábová slavili volební úspěch v plzeňském Modrém domě.
Kdo povládne s kým a kdo bude novým primátorem?