Čeká Plzeň výměna primátora? Politické strany rozhodují právě teď, pět měsíců před komunálními volbami, o svých lídrech. A že se škatulata hýbnou, je pravděpodobné.

STARONOVÝ PRIMÁTOR?

Už téměř jisté je, že ČSSD půjde do boje znovu v čele se současným primátorem Martinem Zrzaveckým. Pravděpodobnost, že post uhájí, je ale s ohledem na nízké preference strany velmi malá.

„Hodlám kandidovat,“ potvrdil Deníku Zrzavecký. I když ve straně to nemá jednoduché, je často z vlastních řad kritizován a to včetně gesce bezpečnosti, kterou má na starost. Socialisté mu horko těžko odpustili také kladné hlasování o spojení Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky patřící holdingu miliardáře Daniela Křetínského. Ale post primátora Zrzavecký nakonec ustál i přes své stranické kritiky. K těm patří například starosta trojky Radislav Neubauer, který zvažoval i kandidaturu do čela plzeňské ČSSD, kde by Zrzaveckého vystřídal.

ANO MÁ JASNO

Favoritem voleb v Plzni bude opět hnutí ANO 2011, které do čela kandidátky nominuje současného šéfa kontrolního výboru na radnici Romana Zarzyckého. Prošel už stranickými primárkami a navíc se stal krajským předsedou ANO, kde nahradil poslance Jana Volného. Zarzycký řekl, že si důvěry váží. „Děkuji za projevenou důvěru delegátům sněmu i všem členům,“ uvedl Zarzycký.

Jenže to je rozhodnutí kraje, a v hnutí ANO mívá poslední slovo Andrej Babiš. O tom, zda sem ještě může dosadit ´svého lídra´, jako tomu bylo v případě parlamentních voleb a Karly Šlechtové, se může zatím jen spekulovat.

PRAHA NEBO PLZEŇ

ODS postaví do čela poslance, bývalého plzeňského primátora a dnes náměstka Martina Baxu. Druhým na kandidátce má být současný technický náměstek Pavel Šindelář.

„Řada členů mě ke kandidatuře na primátora vyzývá, mám už i dvě nominace místních sdružení na pozici lídra kandidátky, ale ještě si nechávám čas na rozmyšlenou,“ řekl Deníku Baxa. Funkce primátora pro něj byla důležitá, a i když by se do čela města zřejmě rád vrátil, může ho nyní svazovat jednak poslanecký mandát a také to, že se mezitím stal místopředsedou ODS, jehož přítomnost v Praze je pro stranu důležitá.

TOPKAŘI V KOALICI?

TOP 09 zvažuje, že se zapojí do seskupení STAN, Občanů patriotů, Strany svobodných občanů a Hnutí pro zdraví a sport. „Debatujeme o tom, zvažujeme. Definitivní rozhodnutí ale zatím nepadlo,“ prohlásil šéf topkařů v Plzni Michal Vozobule.

Předseda Občanů patriotů Jan Michálek potvrdil, že lídrem koalice bude senátor a zastupitel Plzně Václav Chaloupek.

Kandidátku KDU-ČSL povede Petr Náhlík, za ním Stanislav Šec. „Budeme spolupracovat s Klubem angažovaných nestraníků a Plzeňskou volbou,“ řekl Náhlík.

Za komunisty bude kandidovat jako jednička zastupitel kraje i města Václav Štekl.

Piráty povede do voleb Pavel Bosák, zastupitel Litic a aktivista v boji proti stavbě tamních průmyslových hal.