Je dobré oslavit, že v roce 1989 odvaha ke svobodě překonala strach. Je dobré připomenout si, že v roce 2018 svoboda znovu potřebuje naši bdělost. Těmito slovy zvou studenti lékařské fakulty a Festivalu svobody Plzeňany na setkání se svobodou a pro svobodu na náměstí Republiky v Plzni. Uskuteční se 17. listopadu od 19 hodin u kašny Anděl.

„Sejdeme se?“ ptá se na svém facebookovém profilu publicista Miroslav Anton. Právě on byl jednou z tváří plzeňské revoluce. Říká, že celý letošní 'osmičkový' rok cítí oživení oproti minulým létům. „Už vloni byla účast na 17. listopadu velká. Začínají se probouzet mladší lidé, kteří přemýšlejí. Nechceme trestně stíhaného premiéra a prezidenta opilce a hulváta,“ říká Anton. Odmítá ale, že by shromáždění na plzeňském náměstí mělo souvislost s kauzou premiéra Babiše, Čapím hnízdem a nedávno zveřejněnými novými skutečnostmi. „Shromáždění bylo svoláno dávno před tím, než někdo tušil, co bude,“ poznamenal Anton.

Není to jediná akce, kterou si lidé v Plzni připomenou 17. listopadu revoluci.

Ilustrační foto
Divadla se otevřou v noci

Už dopoledne ve 14 hodin se ve Schované kavárně uskuteční beseda s dalšími účastníky plzeňského Listopadu. Kromě Antona to bude Marcel Hájek nebo Michal Šaman.

Petr Náhlík s manželkou nebo Tomáš Bernhardt budou diskutovat o 17. listopadu v Praze v Univerzitní kavárně Družba od 16 hodin a od 17:30 se tu bude promítat záznam pořízený StB z demonstrace 6. 5. 1989 na náměstí Míru v Plzni. V 18:30 začne beseda o samizdatu.

17. listopadu věnuje program také hudební klub Zach's pub, kde mimo jiné zahraje kapela Rambanbám nebo Poitín. Šeříkovka zase nabídne The Plastic People of the Universe, legendární kapelu, která měla problémy s komunistickým režimem a stala se symbolem českého undergroundu. Zahrají i Veteráni studené války a Vítkovo kvarteto.

Kostel sv. Mořice u šumavského Annína hostí v neděli 18. 11. akci Sametový Mouřenec. Od 14 hodin tu zazpívá bratr Karla Kryla Jan Kryl. V Sušici se lidé sejdou 17. listopadu v 17 hodin na náměstí Svobody u lípy svobody. V Rokycanech položí 17. 11. kytici k pamětní desce v budově bývalého gymnázia a o den později vyvrcholí v centru oslava Dne veteránů. Ve Svojšíně na Tachovsku oslaví 17. listopad od 17. hodin lampionovým průvodem.

Nový primátor města Plzeň Martin Baxa (vpravo) s končícím primátorem Martinem Zrzaveckým
Zastupitelstvo zvolilo primátora. Je jím Martin Baxa