Jednou z mála obcí na Plzeňsku, kde v prvním kole prezidentské volby zvítězil Jiří Drahoš, je Letkov. Profesor to sice měl těsné, nicméně se ziskem 121 hlasů utekl Miloši Zemanovi o deset. Stačí ale urazit necelé čtyři kilometry na sever a jsme v Kyšicích, kde už současný prezident Drahoše porazil s náskokem třiadvaceti a celkovými 153 hlasy.

Obě obce jsem v úterý navštívil, abych se obyvatel zeptal, co výsledku říkají, jestli vědí, jak volili sousedé, koho volili a koho budou.

Pro začátek dva postřehy: Ač v Kyšicích vyhrál Zeman, vítá mě při příjezdu Drahošův billboard. Zřejmě moc nezapůsobil. V ‚Drahošově‘ Letkově žádný není, zato půl plakátníku na návsi zaplnily kontroverzní plakáty vykřikující Stop imigrantům a Drahošovi. Snad si Zemanovci po prvním kole řekli, že tady bude třeba přitvrdit. Ostatně i před pěti lety tu Zeman prohrál a místní volili Karla Schwarzenberga.

„Já jsem volila Drahoše, manžel Zemana,“ říká mi jedna z obyvatelek Letkova. Povytáhnu obočí a ptám se, jestli teď kvůli tomu nemají trochu italskou domácnost. „Ne, bereme to normálně. Ale koho budeme volit ve druhém kole, uvidíme po televizních debatách,“ dodává. Že její kandidát v Letkově zvítězil, ani nevěděla, ale potěšilo jí to.

O pár domů dál potkávám muže, který se mi představí jako jeden z nejstarších obyvatel. Koho volil? „Miloše Zemana, volil jsem ho vždycky, to byl ještě mladej,“ usměje se. Nad Drahošem má podle něj převahu v tom, že je lidový. Myslí si to o něm i maminka, s níž mluvím v nové zástavbě? „Lidi? O ty mu jde jen před volbami,“ říká tvrdě.

Všichni, které jsem pro tento článek oslovil, ať příznivci toho či onoho tábora, měli jedno společné – chtěli zůstat v anonymitě. Je to důkaz, že volby hýbou společností a rozdělují ji, a je jedno, jestli jde o velké město či malou vesnici, jestli jde o vrcholné politiky nebo kamarády z práce.

V hostinci v Kyšicích se obracím na dva muže sedící nad pivem. Že Miloš Zeman v obci zvítězil, vědí stejně jako to, že mu Jiří Drahoš dýchal na záda. „Možná už lidé opravdu chtějí změnu,“ uvažuje jeden ze štamgastů. Komu dal hlas, ale říct nechce, a jeho kolega se rozhodl nevyjadřovat vůbec. „Já to nechci komentovat,“ pronese jen.

Na návsi pak zastavuji ženu středního věku. „Víte, že vedle v Letkově vyhrál Jiří Drahoš?“ ptám se jí. „Vím, asi tam jsou chytřejší, a je škoda, že tady nevyhrál taky,“ odpovídá a slova zaujmou kolemjdoucího mladíka, který ovšem volil druhého kandidáta. „Já nevěřím, že Zemana volí jenom starší nebo staří lidé. Mám spoustu známých, kteří mu dali hlas. Přece by nedostal takovou podporu, kdyby o něj nikdo nestál, jak občas slyšíte,“ namítá.