Malotřídní škola v Ejpovicích se stala nejen absolutním vítězem krajské soutěže základních a středních škol ve sběru nepotřebného elektroodpadu, ale zároveň i dosáhla největšího množství odevzdaných spotřebičů na jednoho žáka.

Do ekologického projektu Ukliďme si svět se ejpovická škola přihlásila úplně poprvé. „Kromě samotných rodičů žáků nám do sběrného místa ve škole nosili nepotřebné věci i jejich strejdové, tety, známí. Zapojila se úplně celá obec,“ vyjmenovala ředitelka školy Eva Manclová.

Přestože vysloužilce mohli ejpovičtí žáci sbírat celý rok, do projektu se zapojili teprve v jeho polovině. I to jim stačilo k dosažení prvenství. Celkem se 29 žákům malotřídky podařilo sehnat 1350 kilogramů spotřebičů. V jejich kontejneru se tak objevily myčky, pračky, videa, toastovače, kopírovací stroje nebo tiskárny.

V přepočtu jeden ejpovický žák sebral 46,55 kilogramů spotřebičů. Mezi tři nejlepší děti, které se nejvíce činily, patří Zuzka Čížková (4. třída), Aneta Martínková (2. třída) a Pavel Flídr (3. třída). Všichni tři si včera na Krajském úřadě vyzvedli ocenění za vítězství. „Například maminka Anetky nám sehnala 19 lednic,“ upozornila ředitelka školy. „Pomáhali mi naši, sama bych ty věci ani neunesla,“ přiznala Zuzka.

Ve 4. ročníku projektu Ukliďme si svět bojovalo v Plzeňském kraji 36 škol. Těm se podařilo odevzdat celkem 5,7 tuny nefunkčních elektrozařízení. Hned za ejpovickou školou se umístila ZŠ Komenského v Horažďovicích s rovnými třinácti sty kilogramy a bronzová je Střední průmyslová škola dopravní v Plzni s 1010 kilogramy nepotřebného materiálu.

V celém kraji se loni vytřídilo 1500 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Tím se podařilo ušetřit až 9,1 milionu kWh elektřiny a 880 tisíc litrů ropy. „Pro lepší představu to znamená, že každý obyvatel odevzdal v průměru 2,6 kilogramu elektroodpadu,“ vysvětluje radní pro životní prostředí a zemědělství Petr Smutný.

Největší podíl již tradičně tvořila chladicí zařízení, Češi jsou v jejich recyklaci pátí nejlepší v Evropě. Místo ke zlepšení je naopak ve zpětném odběru drobných spotřebičů. „Přístroje typu holicích strojků a fénů vyhazuje více než třetina obyvatel stále do kontejnerů na směsný odpad,“ připomněl Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti Elektrowin, která se zabývá odběrem vysloužilých elektrospotřebičů.

Aby se staré pračky, lednice, mikrovlnné trouby nebo myčky neválely v lesích, slouží občanům kraje i putující kontejner. „V loňském roce navštívil čtyři mikroregiony a umožnil odevzdat nefunkční elektroodpad i v těch obcích, které nemají vlastní sběrný dvůr. Nejvíce se sebralo na Plzni-jihu,“ doplnil Smutný.