Necelé dva měsíce po konfliktu začal senior trpět zdravotními problémy. Točila se mu hlava, objevily se výpadky paměti, třásly se mu ruce. Pro jistotu navštívil neurologa, který doporučil okamžitou hospitalizaci a operaci. Lékaři mu z mozku odstranili krevní sraženinu a doporučili dlouhodobou domácí léčbu.

I přes špatný zdravotní stav se chtěl senior domoci spravedlnosti v trestním řízení, což se mu díky iniciativě státního zastupitelství po několika měsících povedlo. Prvního termínu hlavního líčení se však pachatel nezúčastnil. V den odročeného hlavního líčení se nešťastný příběh posunul ještě dál Karlův soused spáchal sebevraždu. Soud následně trestní řízení zastavil.

Nedlouho poté zkontaktoval senior poradnu Probační a mediační služby (PMS), která pomáhá obětem trestných činů. Poradna se pro ně může stát jakýmsi prvním zábleskem naděje.

Budova bývalé porodnice na Slovanech
Budovy zatím chátrají. Co s nimi?

Během první konzultace hovořil senior o velké frustraci z celého vývoje situace. Příběh pro něj skončil relativně dobře, stát mu peněžitou pomoc nakonec v plné výši přiznal.

Pomoc Probační a mediační služby může vyhledat každý, kdo se cítí být obětí trestného činu. PMS pracuje jak s pachateli trestné činnosti, tak právě i s oběťmi, kterým pomáhá při řešení následků trestného činu. „Nejčastěji jde o oběti násilných a majetkových trestných činů,“ říká poradkyně pro oběti trestných činů v Plzni Jana Jirásková. Poradny PMS fungují pro své klienty v rámci projektu „Proč zrovna já? II“, který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Projekt pomáhá anonymně a bezplatně.

Ilustrační foto.
FOTO: Právě jsme se narodili

Pomoc obětem trestných činů nabízí třeba také nestátní nezisková organizace Bílý kruh bezpečí, která v kraji sídlí pouze v Plzni. Kromě obětí pomáhá organizace kruh také svědkům trestných činů nebo pozůstalým.