Aktivisté tvrdí, že s tím nemají nic společného a podali už trestní oznámení na neznámého pachatele. A magistrát, který zajišťuje distribuci volebních lístků do schránek Plzeňanů, nevěří, že by to vědomě udělali jím najatí roznašeči lístků. „Oslovili jsme některé z lidí na adresách, kde se to mělo stát. Nikdo nepotvrdil, že by měl v obálce leták aktivistů," prohlásil Roman Matoušek z magistrátního odboru správních činností. Podle něj nejde o problém, který by mohl ohrozit výsledek prezidentských voleb nebo referenda o Corsu. „Nebyl porušen zákon ani o jednom," konstatoval Matoušek. Potvrdil však, že policie už magistrát kontaktovala.
Zástupce společnosti Amádeus Jan Petřík to ale vidí jinak. Za tím, že byl přímo u volebních lístků i leták nabádající k tomu, jak hlasovat, vidí jasné ovlivňování voliče. „Jsme rádi, že už to má v rukou policie a je třeba vyšetřit, kdo za tím stojí," prohlásil Petřík s tím, že na Amádeus se obrátili někteří konkrétní lidé ze čtyř ulic na Severním Předměstí, kteří letáky našli v úředních obálkách. Celkem tím mělo být ovlivněno až pět tisíc lidí.
Petřík připustil, že podle toho, jak referendum dopadne, se pak může společnost, nebo někdo z jejích sympatizantů, pokusit zpochybnit výsledky u soudu. A to právě tím, že voliči byli nabádáni k tomu, jak hlasovat, přímo návodem v úřední obálce.
Jak se mohly letáky do obálek dostat? Pokud to mělo být skutečně až u pěti tisíc lidí, znamenalo by to podle Matouška asi devět volebních okrsků. „Nevěřím, že by se devět okrsků snížilo k takovému činu," prohlásil Matoušek.
Možné je i to, že do roznesených obálek vykukujících ze schránek někdo letáky nastrkal dodatečně. Anebo to, že si lidé mohli poplést leták aktivistů se shrnujícím přebalem o prezidentských kandidátech, který má podobně žlutou barvu jako leták Ano pro Plzeň. „Jestli se pak někdo lidí zeptal, zda měli v obálkách žlutý leták, prostě odpověděli ano," připouští Matoušek. Zmiňuje i to, že na magistrát se s problémem nikdo neobrátil a kontaktoval rovnou investora Corsa.