To první podala prostřednictvím města sama městská policie poté, co unikl na veřejnost služební záznam s popisem incidentu v baru v Poděbradově ulici. Vyšetřování má ukázat na toho, kdo protokol vynesl. Teď chce podat trestní oznámení na strážníky jeden z hlavních aktérů kauzy, místostarosta trojky Stanislav Kopáček (ODS). „Po poradě s magistrátním právníkem to zvažuji,“ potvrdil Deníku. Trvá na tom, že strážníci porušili v Utopii zákon.

Starší články k tématu najdete v pravém sloupci.

Pochybení strážníků zmiňuje také magistrátní zpráva odboru bezpečnosti, který incident následně prošetřoval. „Ve zprávě je černé na bílém, že strážníci několikrát porušili zákon a jejich služební záznam nebyl prokazatelně zapsán bezprostředně po akci, ale až o více než 15 hodin déle,“ potvrdil šéf klubu opozičních sociálních demokratů v zastupitelstvu Milan Chovanec. Na zářijovém zastupitelstvu bude požadovat vysvětlení.

Velitel městské police Luděk Hosman za svými muži stojí, podle primátora Pavla Rödla (ODS) je vyjádření městské policie k incidentu takové, že strážníci postupovali podle zákona. „Hledám teď někoho nezávislého, kdo by provedl v městské policii kontrolu. Mělo by jít buď o policii, ministerstvo vnitra nebo státní zastupitelství,“ vysvětlil Rödl. Zprávu magistrátního odboru včetně vyjádření plzeňských strážníků hodlá zveřejnit začátkem příštího týdne.

V baru Utopie měli koncem června zastrašovat strážníky zasahující při hlučné akci třetího městského obvodu politici Paleček a Kopáček. Zatímco Paleček na funkci radního pro bezpečnost rezignoval, Kopáček místostarostou trojky zůstává.