Lidé mající problémy se srdcem si mohou nechat provést srdeční katetrizaci a intervenci v poměrně krátké čekací lhůtě. V plzeňské nemocnici Privamed totiž v prosinci minulého roku otevřeli pracoviště intervenční kardiologie, které přispívá k prodloužení lidského věku. Nemocnice má na kontě už přes 250 zákroků.

„Intervenční kardiologie je poměrně nový obor, který výrazně přispěl k prodloužení lidského života. V Plzeňském kraji jsme spolu s Fakultní nemocnicí (FN) Plzeň jedním ze dvou pracovišť, kde může člověk intervenční kardiologii využít,“ říká ředitel soukromé nemocnice Privamed Miroslav Mach.

Intervenční kardiologie v praxi.Zdroj: PrivamedIntervenční kardiologie v praxi.Zdroj: Privamed

Nemocnice má dva vlastní lékaře, kteří zde zákroky provádějí. Vedoucím lékařem programu je Pavel Boček, spolu s ním se na léčbě podílí ještě Ondřej Aschermann. „Provádí se v místním znecitlivění při vědomí pacienta. Do tepny v oblasti zápěstí se zavádí katetr, který končí až v začátku věnčité tepny, a tudy se aplikuje kontrastní látka do samotné věnčité tepny. Pod rentgenem pak přesně vidíme, kde je problém, a dokážeme ho opravit,“ popisuje Boček. Pokud nelze provést vyšetření z oblasti zápěstí, provádí výkony z oblasti třísla. „Je-li nález takový, že by zmíněný postup nepomohl, doporučíme a zařídíme kardiochirurgickou operaci,“ dodává.

Pacient se dostane na řadu obvykle do dvou týdnů po objednání. „Zatím jsme provedli více než 250 srdečních katetrizací a intervencí. Pomáháme hlavně nemocným s ischemickou chorobou srdeční, jejichž stav snese krátký odklad výkonu. Tedy těm, u kterých nejde o akutní infarkt myokardu typu STEMI, avšak vyžadující včasné provedení koronarografického vyšetření,“ uvádí lékař a spolumajitel Privamedu Petr Zimmermann. Při nutnosti operativních zásahů spolupracuje Privamed s kardiochirurgickým oddělením FN Plzeň, kde byli již někteří klienti operováni. Ředitel FN Plzeň Václav Šimánek tento fakt potvrdil s tím, že pacientů mají stále dost.

Během pěti víkendů ochránci okroužkovali na dvě stě labutí.
Na přehradě pluje slovinská labuť, ve Stvolně maďarská