Lidé mající problémy se srdcem si mohou nechat provést srdeční katetrizaci a intervenci v poměrně krátké čekací lhůtě. V plzeňské nemocnici Privamed totiž v prosinci minulého roku otevřeli pracoviště intervenční kardiologie, které přispívá k prodloužení lidského věku. Nemocnice má na kontě už přes 250 zákroků.
„Intervenční kardiologie je poměrně nový obor, který výrazně přispěl k prodloužení lidského života. V Plzeňském kraji jsme spolu s Fakultní nemocnicí (FN) Plzeň jedním ze dvou pracovišť, kde může člověk intervenční kardiologii využít,“ říká ředitel soukromé nemocnice Privamed Miroslav Mach.
Nemocnice má dva vlastní lékaře, kteří zde zákroky provádějí. Vedoucím lékařem programu je Pavel Boček, spolu s ním se na léčbě podílí ještě Ondřej Aschermann. „Provádí se v místním znecitlivění při vědomí pacienta. Do tepny v oblasti zápěstí se zavádí katetr, který končí až v začátku věnčité tepny, a tudy se aplikuje kontrastní látka do samotné věnčité tepny. Pod rentgenem pak přesně vidíme, kde je problém, a dokážeme ho opravit,“ popisuje Boček. Pokud nelze provést vyšetření z oblasti zápěstí, provádí výkony z oblasti třísla. „Je-li nález takový, že by zmíněný postup nepomohl, doporučíme a zařídíme kardiochirurgickou operaci,“ dodává.
Pacient se dostane na řadu obvykle do dvou týdnů po objednání. „Zatím jsme provedli více než 250 srdečních katetrizací a intervencí. Pomáháme hlavně nemocným s ischemickou chorobou srdeční, jejichž stav snese krátký odklad výkonu. Tedy těm, u kterých nejde o akutní infarkt myokardu typu STEMI, avšak vyžadující včasné provedení koronarografického vyšetření,“ uvádí lékař a spolumajitel Privamedu Petr Zimmermann. Při nutnosti operativních zásahů spolupracuje Privamed s kardiochirurgickým oddělením FN Plzeň, kde byli již někteří klienti operováni. Ředitel FN Plzeň Václav Šimánek tento fakt potvrdil s tím, že pacientů mají stále dost.
