Plzeňský kraj i obce souhlasí s návrhem na rozdělení katastrů rušeného vojenského újezdu Brdy. Spolu s prvním návrhem budoucí Chráněné krajinné oblasti (CHKO) jej má brzy schvalovat vláda.

Členem vyjednávací komise za Plzeňský kraj je Miloslav Michalec, šéf odboru regionálního rozvoje. Tvrdí, že CHKO by měla být vyhlášena od počátku roku 2014, o rok později má být celé území předáno civilní správě.

Armádní pyrotechnici od dubna prohledávají tisíc hektarů. „Pokud tam vojáci najdou něco výrazně závadného, označí to a nechají to být. Je možné, že by se tam nesmělo, například by se tam zvýšila přírodní ochrana. Zatím se tam ale nic nenašlo," uvedl Michalec. Kraj chápe, že armáda, která průzkum platí, má omezené finanční možnosti. Do dvou let vyčistí do větší hloubky 550 hektarů ploch a na dalších 16 000 hektarů budou vojáci sbírat munici z povrchu.

„Jsme rádi, že armáda dá co nejdříve vládě návrh na rozdělení katastrů tak, jak navrhl Plzeňský kraj spolu s obcemi. Po schválení vládou se zaměří hranice," řekl Michalec. Souhlasí prý všichni starostové z Plzeňska, ale Středočeši zatím chtějí, aby obce vojenského újezdu z Plzeňského kraje dále spadaly pod správu středních Čech, což trvá 60 let.

Na vyhlášení CHKO s kraji spolupracuje Ministerstvo životního prostředí. „Podle prvního nástřelu jde o větší území, než je území vojenského újezdu," pokračuje Michalec.

Jak vypadají požadavky některých obcí? Jihoplzeňské Spálené Poříčí má podle starosty Pavla Čížka jeden hlavní. „Týká se obce Hořehledy, kterou by vyhlášení CHKO prakticky rozdělilo na dvě části, což by bylo zbytečné. Ministerstvo životního prostředí naší žádosti, aby CHKO Hořehledy minula, vyhovělo," řekl Čížek.

Starosta se netají ani tím, že by byl rád, kdyby v budoucnu ve Spáleném Poříčí vzniklo centrum CHKO. „Tu nabídku jsme dali," potvrdil.

Starosta rokycanského Trokavce Jan Neoral s vyhlášením CHKO souhlasí, ale je pro, aby v části prostoru v Jincích armáda zůstala. „Lidé se tam s vojáky sžili, je to poměrně významné centrum a také důležitý zaměstnavatel. Také by se nemělo zapomenout na turistiku – pěší i cyklo, pro kterou by měla oblast zůstat také v rozumné míře otevřena," tvrdí Neoral.

Obce zatím po dohodě s krajem nevolají po rychlém vrácení historických lesů. Dobřív, Těně, Číčov a Trokavec je budou řešit až po schválení nových katastrů a jejich převedení pod Plzeňský kraj.