Kasteláni z kraje se sešli na zámku v Nebílovech, aby se s novináři podělili o své dojmy.

Shodovali se většinou v tom, že letošní sezona byla v porovnání s loňskem slabší, a to hlavně co do návštěvnosti. K letošnímu 15. říjnu totiž památky přilákaly 193 443 lidí, o 31 tisíc lidí méně než loni.

Více návštěvníků než v minulém roce i letos zavítalo v podstatě jen na dvě místa na statek U Matoušů v Plzni-Bolevci a na zámek Červené Poříčí. Správce boleveckého statku Martin Maule to komentoval s úsměvem: „Mám samozřejmě radost. Plán jsme tak splnili na sto padesát procent." Mauleho také potěšilo, že se letos statku podařilo zajistit odvodnění, díky němuž mohly konečně začít opravy.

Podle Petra Pavelce, ředitele českobudějovického NPÚ, který plzeňské objekty spravuje od letoška, se do celkového poklesu promítl úbytek návštěvníků dvou nejvyhledávanějších míst hradů Rabí a Velhartice. Problémy měly ze začátku sezony. „Příliš dlouhá zima nedovolila v zájmu bezpečnosti návštěvníků otevřít v obvyklém čase," vysvětlil ředitel.

Kasteláni vysvětlovali, jak se jim povedlo úbytek turistů kompenzovat. V Kladrubech letos třikrát natáčeli filmaři, Kozlu prospěl atraktivní projekt Otevřte 13. komnatu, Plasy mají nový okruh Sýpka a pomáhaly také svatební obřady, ačkoliv jejich pořádání prý často ztroskotává na špatné komunikaci s matrikami.

Výnosy ze vstupného památkám vydělaly téměř 12 milionů korun. „Všechny tyto prostředky jsou už během letošního roku využívány na restaurování a další aktivity," dodal ředitel Pavelec.

Kastelán Velhartic Petr Mejstřík rok 2013 přes problémy hodnotí dobře. „Skvělá sezona navzdory poklesu návštěvnosti. Máme natřené šindelové střechy, kotvíme skalní bloky, na kterých hrad stojí, a průvodci si pochvalovali, že letos chodili úplně jiní návštěvníci. Nezabíjeli čas, měli zájem o výklad, byli kultivovaní," konstatoval poslední říjnový den.

Ačkoliv sezona končí, akce pokračují. Většina objektů chystá vánoční program, Horšovský Týn za týden ožije Juniorfestem atd. Jako by památky vzkazovaly: „Pořád se u nás něco děje, tak přijďte."