Tři zlaté kašny nestojí na náměstí Republiky ani týden a už je ´zdobí´ vyryté kosočtverce a nápisy jako Hnus, Fuck, Pilsen Patriots, Chci dotaci a další.
Císlerova Anděla, Chrtici i Velblouda už notně poznamenali vandalové a radnice začíná připravovat jejich první opravy. „Zaplatí ji město. Pokud se však najde viník, budeme po něm požadovat úhradu oprav,“ prohlásil technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) s tím, že nyní se zjišťuje rozsah poškození.

Nepůjde o levnou záležitost, suma se téměř jistě vyšplhá na stotisíce korun. Na kašnách se totiž budou vyměňovat poškozené zlaté plátky a každý z nich ( o velikosti 80x80 milimetrů) stojí podle magistrátní mluvčí Edity Vighové 150 korun. „Na jeden metr čtvereční je jich třeba 160 kusů,“ dodala Vighová. Hrubým odhadem bude zřejmě třeba nahradit novým zlatem více než deset čtverečních metrů povrchu, což znamená částku kolem čtvrt milionu korun.
Podle Andrey Vlčkové z městské policie jsou incidenty u kašen poměrně časté, konkrétního ničitele ale zatím nikdo nelapil. „Kamery zachytily poškrábání, ale pachatel přistižen nebyl,“ potvrdila Vlčková.

Strážníci už řešili i večerní koupání dvou opilců v žulových nádobách. Oba muži nakonec skončili na záchytce, protože jednomu naměřili muži zákona v krvi 1,77 promile alkoholu v krvi, druhému dokonce 2,76 promile. Po vystřízlivění dostal každý z nich tisícikorunovou pokutu, jeden za veřejné pohoršení, protože se v kašně svlékal, druhý za neuposlechnutí výzvy veřejného činitele. „Několikrát strážníci řešili i bezdomovce se síťkou, který vytahoval mince ze záchytných nádob,“ podotkla Vlčková.

Architekt Ondřej Císler okomentoval ničení kašen tím, že je mu lidí, kteří do soch ryjí, líto. „Zjevně se potřebují touto formou realizovat. Většina ´podpisů´ přesně vypovídá o jejich lidských kvalitách. Přitom obrazoborectví bylo naposledy v módě ve středověku,“ uvedl Císler.
Lidi u kašen včera odpoledne nápisy vesměs rozčilovaly a paradoxně spojovaly ty, kterým se kašny líbí i jejich zaryté odpůrce. „Nechápu, jak to může někdo vědomě ničit. Stokrát se mi to nemusí líbit, přesto do toho nepůjdu rýt sprosťárny,“ řekla jedna z žen postávající u Chrtice a ostatní jí přikyvovali.