Slavný karlovský oddíl už vystřídal dvě hřiště na Karlově, po zániku škodovácké čtvrti se fotbaloví Karlováci znovu stěhovali naproti borské věznici, kde působí pod názvem TJ Slovan Spoje dodnes.

Neustále oklešťovaný areál ale nakonec padne, na jeho místě se dodělá křižovatka u dálničního přivaděče, s pozemky se navíc počítá v plánech na tramvajovou trať směřující k univerzitě. Místo toho vyrostou dvě fotbalová hřiště (jedno tréninkové) společně s potřebným zázemím ve Skvrňanech nad výpadovkou na Křimice.

Směnu stvrdili v prosinci zastupitelé, v lednu by měli podepsat smlouvu zástupci města a klubu. „Máme ústní příslib, že by nový areál mohl sloužit od roku 2013,“ potvrdil Lukáš Mareška, předseda Slovanu. Nejzazším termínem je konec roku 2015.

Do té doby fotbalisté zůstanou na Borech. Před starou rozpadající se tribunou již vyrostlo vysoké oplocení, které zabraňuje, aby míče nekončily na dálnici, a zvýšená ochrana se plánuje i za brankou směrem k borské věznici, kde nyní proudí auta po novém přivaděči. „Tahle opatření finančně zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic,“ konstatuje Mareška.

A kde vezme město v napjatém rozpočtu peníze na novou stavbu? „Je třeba říct, že plníme již dřívější dohodu o spolupráci, snad z roku 2002 2003, kde se o novém sportovišti mluví. Peníze se získají nejspíš z úspor při realizaci dalších investic,“ předpokládá Martin Zrzavecký, ekonomický náměstek primátora.

Areál připadne Slovanu

Zatímco na Borech patřily klubu pozemky a budovu měl Slovan ve výpůjčce od města, nové sportoviště bude patřit celé klubu. „Město bude mít ale doložku s předkupním právem, jako pojistku. Pro město bude tento model výhodnější, zároveň chceme, aby v novém areálu zůstalo sportoviště,“ doplňuje radní Helena Matoušová.

Město tak nejde cestou bolevecké Prokopávky, kterou po prosbách boleveckých sportovců odkoupilo od podnikatele Janáka a obnova celého areálu nyní leží na něm.

„Můžeme být spokojení. Projekt je, myslím, udělaný férově, je tam všechno, co k činnosti potřebujeme. Jediným problémem může být místo,“ připomíná předseda Mareška stěhování do jiné části města.

„Téměř vše je připraveno, stavba už má územní rozhodnutí. Není žádný problém, který by ve výstavbě bránil,“ dodává radní Matoušová. Přesto stále existuje možnost, že se Slovan přestěhuje na jiné místo. „Chci ještě s představiteli Slovanu jednat o dalších variantách. Jednou z nich je přesun klubu na univerzitu, kde mají také vyrůst nová sportoviště, navíc by bylo pro oba subjekty výhodné spojit své síly,“ myslí si náměstek Zrzavecký.
Slavia má smůlu

Podobný, i když trochu smutnější, je případ plzeňské Slavie. Klub, který letos oslaví sto let od svého vzniku, živoří dlouhé roky na hřišti u papírny. A zatím to nevypadá, že by se z dlouhodobého azylu mohl konečně vymanit.

„V létě 1989 nám sebrali bývalé hřiště,“ vzpomíná nynější předseda klubu Jaroslav Uhlík na areál pod zimním stadionem, kde vyrostlo dopravní depo. Slávisté dostali od tehdejších představitelů příslib nového areálu a dočasně náhradní hřiště u papírny. „Jenže místo pár měsíců nebo let jsme tam už více než dvacet let,“ mrzí Oldřicha Kodedu, dalšího člena slavného klubu. Katastrofou je, že u papírny fotbalisté jen trénují, zápasy musí hrát na cizích hřištích. „Hrajeme na SK ZČE Plzeň nebo v Brojově ulici,“ konstatuje Uhlík.

Roku 2002 si klub ´vyhlédl´ plac na ´Goldscheiderovce´ kousek od stavebního učiliště. „Je to ale ještě cesta na dlouhou trať. Je to ve fázi územního řízení, nyní jednáme s univerzitou o pozemcích,“ dodává předseda Slavie.