Umístěna bude zřejmě na vnější straně katedrály sv. Bartoloměje, v blízkosti vyobrazení Krista na Olivetské hoře, jehož chrání andělé.

S nápadem přišel sochař Jaroslav Šindelář, který oslovil plzeňské biskupství. „Krajská metropole je městem s bohatou historií a tradicí. Myslím, že je důležité připomínat nejenom mladé generaci hodnoty, které s sebou pan kardinál nesl,“ vysvětlil.

Načasování není náhodné. Ostatky plzeňského rodáka a kněze, který zemřel v roce 1969 ve vatikánském vyhnanství, budou 20. dubna převezeny do České republiky. Duchovní se totiž ve své poslední vůli vyjádřil, že by chtěl být pochován v Praze či Plzni. Někdejší vláda komunistického Československa ovšem nepovolila návrat jeho těla do vlasti. Převoz Beranových ostatků schválil letos v lednu papež František.Autorem desky na Roudné v Křižíkově ulici je malíř Vladimír Havlic. Bustu vytvořila sochařka Marie Uchytilová, a to už v roce 1947. Odhalení desky se konalo v roce 1995.Zdroj: K. Kocourek

Krajská metropole chystá k této příležitosti výstavu, jež se uskuteční v listopadu. Šindelář si přeje, aby do té doby bylo vše hotové. Biskupství předložil několik pracovních návrhů.

Jedna z možných variant je bronzová deska s reliéfem odkazujícím na křest Josefa Berana. Svátost přijal 9. ledna 1889 v tehdejším ještě arciděkanském chrámu sv. Bartoloměje. Podle architekta Jana Soukupa je možné, že dílo zahrne i další Beranovy důležité životní události, jako například jeho věznění v koncentračních táborech v Terezíně a Dachau nebo pronásledování a opakované internace během komunistického režimu.

„Finální podoba zatím není jasná. Bude se ale lišit od velmi pěkné desky na Roudné. Nechceme opakovat totéž o pár set metrů dál,“ uvedl Soukup. Doplnil, že v úvahu připadá její umístění v presbytáři katedrály sv. Bartoloměje. Přiklání se však k druhé verzi, a to pověšení na vnější východní stranu chrámu k sousoší zachycující Kristovo utrpení.

Carsharing odlehčuje i silnicím. Ilustrační snímek
Dopravní podniky začnou pronajímat auta