Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kardiaci už nemusí v nemocnici přespat

Plzeň - Po vyšetření či katetrizaci srdečních tepen čeká na pacienti téměř domácí prostředí.

30.6.2009
SDÍLEJ:

Kardiostacionář nabízí pacientům příjemné prostředí s televizorem a polohovacími křeslyFoto: DENÍK/Michaela Kunešová

Katetrizace srdečních tepen může být pro pacienty plzeňské fakultní nemocnice otázkou několika hodin. Chvíle po zákrokunavíc stráví v příjemném prostředí, v domácím oblečení a třeba i ve společnosti svých blízkých. Umožní jim to kardiostacionář pro jednodenní hospitalizace I. interní kliniky, jehož provoz byl v pondělí zahájen.

„Stacionář je druhým v tuzemsku, který je určený výhradně pro pacienty s nemocemi srdce a srdečních cév a není zařízený jako klasický nemocniční pokoj. My jsme po vzoru holandských kolegů zvolili spíše civilní úpravu, což na pacienty působí lépe. Cítí se více jako doma,“ míní Richard Rokyta, vedoucí lékař kardiologického oddělení I. interní kliniky FN Plzeň. Otevřením stacionáře se navíc uvolní lůžka pro pacienty, kteří je potřebují více.

„Chceme, aby první pacienti nastoupili kolem sedmé hodiny ráno a po vyšetření šli přímo na výkon. Pak mohou chodit a odpočinout si ve stacionáři. Propuštěni mohou být od 15 hodin do večera. Krátkodobá hospitalizace je vhodná pouze pro pacienty, u nichž je katetrizace provedena přístupem ze zápěstí. Ti, kteří ji podstoupí přístupem z třísla, musí zůstat v klidu na lůžku,“ zdůrazňuje lékař. Skrze zápěstí ale nyní klinika provádí 85 procent katetrizací. To je nejvíce v České republice.

Co je srdeční katetrizace

Do srdečních cév se zavede tepnou tenký katetr a vstříkne se jím kontrastní látka. Lékaři zjistí místo zúžení nebo ucpání tepen zásobujících srdeční sval krví.

Zákrok absolvuje v Plzni ročně více než 2500 nemocných. Asi tisíci z nich lékaři provedou angioplastiku, při které rozšíří zúžené cévy balonkem a zpevní stenem, speciální kovovou výztuží.

„Jediné omezení je, že ruka nesmí být po výkonu dva až tři dny více namáhána, pacient by například neměl řídit automobil,“ doplňuje Rokyta.

Podle přednosty I. interní kliniky Martina Matějoviče se dá předpokládat, že ze stacionáře plyne i finanční úspora. „Minimálně se ušetří peníze za jeden den hospitalizace. Tím, že pacienti budou tady, se uvolní místo na lůžkách pro těžší případy,“ říká Matějovič. Startovací program se týká dvou až třech nemocných, cílem je ale zvládnout pět a šest pacientů denně. „Do stacionáře by se tedy mělo dostat zhruba tisíc pacientů ročně,“ uvádí přednosta.

Ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová ve stacionáři vidí spíše komfort pro pacienty než šetření. „Když uděláme pro nemocné něco navíc, pojišťovna nám to neproplatí,“ říká Kunová. Stacionář vyšel nemocnici na jeden milion korun, třetinu zaplatili sponzoři.

Typickou chorobou, která sem nemocné přivádí, je ischemická choroba srdeční. U těch pacientů, kde je to možné, se může bezprostředně po vyšetření okamžitě provést intervence, při které se do tepny zavede výztuha.

Autor: Michaela Kunešová

30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení