V sobotu pomoc potřeboval labutí pár se třemi čerstvě vylíhnutými mláďaty. Tato rodinka pravidelně pendluje mezi rybníkem v Honezovicích a Hradišťanech u Stoda. Tentokrát ptáci uvízli v přepadu návesního rybníka v Honezovicích. „Místní se snažili labutím pomoci a připravili jim výlezovou lávku, ale ptákům to nedošlo, a tak zhruba po třech dnech jsme je na výzvu odchytili, vyndali a pustili na rybník. Přepad byl provizorně zajištěn, aby se problém neopakoval," popsal šéf stanice Karel Makoň.

Další labutě – v Nižboru u Berouna a v Borku u Rokycan doplatily na rybáře. Jedna samice měla v zobáku zaseknutý háček i se splávkem, v druhém případě měl rybářský návazec v noze samec. V obou případech byli ptáci ošetřeni a na místě vypuštěni.

Při kroužkování se ukázalo, že letos je málo kání lesních. V osmi kontrolovaných hnízdech bylo jen šest mláďat. Naopak poštolkám obecným se evidentně daří, jak ukázaly kontroly budek pro tyto dravce na trase z Ejpovic do Plzně, kolem Horní Břízy, Dolan a Zruče, v Plzni a okolí směrem od Chválenic do Černic. „Kolega Miloš Paisker se synem Mildou v tomto týdnu okroužkovali rovných 111 mláďat, což je perfektní výsledek, nejlepší za posledních několik let. Na budku vycházelo v průměru pět mláďat a výjimkou nebylo ani rekordních sedm mláďat v jedné budce," upřesnil Makoň.