Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidáti na rektora sázejí na důvěru, přenos poznatků i větší autonomii

Plzeň – Pravděpodobně už příští týden bude známo jméno rektora, který povede Západočeskou univerzitu v Plzni v nadcházejících čtyřech letech.

13.11.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Plzeň – V únoru příštího roku končí funkční období stávající rektorce Západočeské univerzity Iloně Mauritzové. O tom, zda znovu stane v čele univerzity, bude příští týden ve středu rozhodovat akademický senát ZČU. Na výběr má ze čtyř kandidátů.

Kromě stávající rektorky Ilony Mauritzové se o post v čele instituce hospodařící s ročním rozpočtem okolo dvou miliard korun uchází ředitel vysokoškolského ústavu Nové technologie – výzkumné centrum Miroslav Holeček, proděkan pro studijní a pedagogickou činnost Fakulty pedagogické Ladislav Čepička a vedoucí katedry filozofie Fakulty filozofické Nikolaj Demjančuk.

Při včerejší veřejné debatě odpovídala čtveřice kandidátů na otázky akademiků i studentů univerzity. Opakovaně zmiňovaným tématem byla plánovaná rekonstrukce budovy v Tylově ulici a opuštění budov v centru města v Jungmanově a Kollárově ulici. Zatímco Mauritzová argumentovala tím, že ZČU získala od ministerstva financí peníze na rekonstrukci, což umožní opustit budovy, které nejsou ve dvakrát dobrém stavu, Čepička uvedl, že rozhodnutí považuje za hodně nešťastné a jako student by tam do školy chodit nechtěl. Holeček uvedl, že měla proběhnout podrobná analýza. „Nejhorší jsou teď emoce, spekulace a nálada, která se kolem toho vytvořila," řekl Holeček. Demjančuk rezolutně odmítl, že by univerzita měla budovy prodávat. S tím následně souhlasila i Mauritzová, která uvedla, že by ZČU mohla s novým vedením města jednat o výměně budovy v Jungmannově ulici za pozemky u kampusu na Borech.

Řeč přišla i na nedostatek financí, které neumožňují včasné vydávání skript či zazněl dotaz, proč na webu ZČU nejsou k dohledání informace o činnosti členů správní a vědecké rady.

Jednoho z tazatelů pak zajímalo, zda by nové vedení bylo nakloněno zveřejňování veškerých smluv, u nichž by to legislativa umožňovala, na internetu, což se nyní neděje. Na to Demjančuk poznamenal, že ani jako člen akademického senátu neměl možnost nahlédnout do některých podkladů. 

Čtyři vize pro univerzitu

Programy jednotlivých uchazečů staví na různých prioritách. Čepička chce ZČU pozitivně odlišit od ostatních vysokých škol v zemi. Demjančuk žádá větší ekonomickou autonomii fakult a svojí kandidaturou vlastně hlavně usiluje o otevření tohoto tématu. Holeček za klíčovou označuje vizi a důvěru v rektora i jeho tým. Mauritzová se chce soustředit na strategické cíle pro nové plánovací období.

Právě jejich sestavení pro roky 2016-2020 nyní univerzitu čeká. Kromě toho se bude muset vypořádat se stále klesajícím počtem studentů a soustředit se na výzkum, pro nějž byla vybudována výzkumná centra a jehož poznatky je třeba přenést do praxe, navázat kontakty s firmami. „Transfer je formulován už v dlouhodobém záměru pro roky 2011-2015. Nepodaří-li se nám jej naplnit, ujíždí nám vlak," uvedl při včerejší diskusi Čepička, podle nějž by mělo vzniknout centrum, které by mělo na starost přenos poznatků a technologií.

Mauritzová už v minulosti přišla s návrhem zřídit post proděkana pro transfer znalostí. Funkci v druhé polovině loňského roku nabídla Holečkovi, který byl při předchozí volbě jejím jediným protikandidátem. „Před jmenováním do funkce jsem se na plénu akademického senátu dozvěděl, že kdosi z vedení ZČU už představu o transferu má a nejde ji změnit," uvedl Holeček s tím, že se mělo jednat o založení akciové společnosti, do níž by univerzita vložila miliony korun. „Dodnes pro to nemám jiné vysvětlení, než že jsem měl sehrát roli nastrčené figurky, která má důvěru technických fakult," řekl Holeček při včerejší diskusi s kandidáty. „Pokud by se takové jednání stalo normou, přestali bychom si věřit," dodal. Mauritzová následně na dotaz Deníku odmítla, že by bylo o založení společnosti již rozhodnuto.

Rektora, který je následně jmenován prezidentem, volí akademický senát. Vítěz musí získat nadpoloviční většina hlasů všech senátorů. Těch je nyní 59.

Ladislav Čepička
proděkan pro studium 
Fakulty pedagogické ZČU
- vystudoval Pedagogickou fakultu ZČU, docenturu získal roku 2008 na Univerzitě Karlově
- na FPe se věnuje výuce předmětů zaměřených na metody výzkumu a motoriku člověka
- je členem tří habilitačních komisí

Nikolaj Demjančuk
vedoucí katedry filozofie Fakulty filozofické ZČU
- vystudoval Filozofickou fakultu Moskevské státní univerzity, docenturu obdržel v roce 2003 na Masarykově univerzitě
- od roku 2009 stojí ve vedení Fakulty filozofické ZČU, kde zároveň přednáší filozofické předměty

Miroslav Holeček
ředitel ústavu Nové technologie – výzkumné centrum
- vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, od roku 1996 působí jako akademický a výzkumný pracovník na ZČU, v roce 2010 získal docenturu, ředitelem ústavu je od roku 2007, přednáší na Fakultě aplikovaných věd ZČU ¨

Ilona Mauritzová
rektorka ZČU
-vystudovala Fakultu pedagogickou ZČU, docenturu získala v roce 2010 na Vysoké škole zdravotníctva a sociálnej práce v Bratislavě
- roku 1992 založila Školu Dr. Ilony Mauritzové, pak založila soukromou vysokou zdravotnickou školu, jež se roku 2008 sloučila se ZČU

Autor: Hana Pražáková

13.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.
1

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení