Zřejmě nejvýraznější tváří voleb bude lídr ČSSD a dlouholetý ředitel plzeňské Škody Transportation Josef Bernard. Jeho první pozici na oranžové volební kandidátce aktuálně odsouhlasil Krajský výkonný výbor ČSSD, podporu mu vyjádřily všechny okresní organizace ČSSD. Bernard do ČSSD vstoupil loni. Dosavadní hejtman Šlajs oznámil, že už kandidovat nebude a Bernarda podpořil. Podporu mu už dříve vyjádřil i plzeňský primátor a šéf městské organizace ČSSD Martin Zrzavecký.

Jak si Bernard představuje své působení na kraji, kde nyní vládne ČSSD v koalici s komunisty? Bude se s KSČM domlouvat, když to byl právě on, kdo vedl v roce 1989 škodováky na náměstí a byl jednou z výrazných tváří sametové revoluce? „Devět měsíců před volbami je hodně předčasné spekulovat o podobě budoucí koalice," prohlásil Bernard. Nechce se zatím otevřeně vyjadřovat ani k tomu, zda by byl ochoten jít do funkce s podporou komunistů. „Kdo mě zná, tak si obrázek udělá," podotkl.

Kdo vládne krajiMinulé krajské volby vyhrála ODS těsně před ČSSD, obě strany měly po 15 mandátech z 45 křesel v zastupitelstvu. Koalici utvořila ČSSD a KSČM, ODS je v opozici. V radě má ČSSD sedm míst a komunisté dvě.

Martin BaxaODS povede do kraje bývalý primátor a dnešní náměstek pro kulturu Martin Baxa. „Budu se o první místo na kandidátce ucházet," potvrdil Deníku Baxa. Oficiální schválení stranickými orgány ale zatím nemá, regionální volební sněm budou mít občanští demokraté až na konci března.

Třebaže se dlouho mluví o tom, že by kandidátku komunistů měl vést krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl, krajský šéf KSČM Miroslav Kavij takto konkrétní být nechce. „Delegáti rozhodnou na krajské konferenci 13. února pravděpodobně mezi Václavem Šteklem, Karlem Šidlem a Zdeňkou Liškovou," řekl Deníku Kavij.

Může rozhodnout i Babiš

Rozhodnuto není ani u Občanů patriotů, kteří do voleb půjdou se Starosty a nezávislými. „Starostové navrhují zkušeného starostu Spáleného Poříčí Pavla Čížka, my zase bývalého primátora Pavla Rödla," potvrdil Ludvík Rösch z OPAT. Třetí výraznější osobností, o níž uvažují, je plzeňská hokejová legenda Bohuslav Ebermann. S rozhodováním nikam nespěchají, jasno má být do dvou měsíců.

Za hnutí ANO 2011 má nominaci šéf Hospodářské komory Plzeňsko Miloslav Zeman. „Je to kandidát, ale zatím nebyl schválen," podotkl šéf krajské organizace a poslanec za ANO Jan Volný. Do rozhodování o lídrovi může zasáhnout ještě vedení ANO v čele s Andrejem Babišem. „Předsednictvo tu pravomoc má, ale nepředpokládám to," poznamenal k tomu Volný.

Ostatní zatím mlčí

KDU-ČSL a TOP 09 zatím o kandidátech mluvit nechtějí. „Máme vytypované kandidáty, ale jejich jména nezveřejníme před 11. březnem," řekl krajský tajemník KDU-ČSL Oldřich Rozšafný.

TOP 09 půjde do voleb pravděpodobně sama, Starostové a nezávislí dali přednost Občanům patriotům. Krajský šéf TOP 09 Petr Suchý také potvrdil, že na kandidátce nebude europoslanec Jiří Pospíšil, který stranu dlouhodobě podporuje. „O lídrovi do krajských voleb teprve rozhodneme," poznamenal Suchý.