. Rozhodl o tom Okresní soud Plzeň – město. Potvrdila to policejní mluvčí Ivana Telekešová i lídr hnutí Zelení Alois Mach. Podle něj byl Mičkal zadržen na podnět starosty ÚMO Plzeň 1 Jiřího Uhlíka. Ten ovšem toto tvrzení rezolutně odmítá.

„Neznám všechny podrobnosti. Pan Mičkal byl prý k soudu předvolaný několikrát. Nemohl ale ze zdravotních důvodů přijít. Když se ve středu k jednání dostavil, soudkyně hned vydala usnesení o tom, že bude na šest týdnů převezen do psychiatrické léčebny. To vše na základě podnětu pana Uhlíka, prý snad za urážku úřadu,“ říká Mach.

Starosta prvního městského obvodu ale tvrdí, že žádné udání ani trestní oznámení na Mičkala nepodal. „Pokud na něj někdo něco podal, tak to byl úřad a ne samospráva,“ řekl Uhlík.

Podle informací Plzeňského deníku zřejmě vedli úředníci sociálního odboru ÚMO Plzeň 1 s Mičkalem spor o zbavení jeho svéprávnosti.

Mičkal, který má na kandidátce hnutí Zelení číslo 6, je v Plzni známý svými protesty proti kácení stromů a z televizního šotu, kde byl řetězem připoután k mohutnému stromu v aleji Kilometrovka. „Na kandidátku hnutí Zelení se dostal jako neohrožený ochránce lidských práv a přírody. S tím, co se stalo, nesouhlasíme. Chceme, aby nebyl považován za blázna. Je to inteligentní člověk, pracoval jako správce počítačové sítě. Jsme připraveni oslovit i ústřední volební komisi,“ podotkl Mach