Ministerstvo dopravy totiž rozhodlo, že odvolání proti objížďce, které starosta Vítězslav Opálko počátkem června doručil krajskému úřadu, zamítá, a stanovisko kraje, který trasu objížďky vytyčil, naopak potvrzuje.

Zastupitelé obce přitom ještě včera dopoledne o rozhodnutí ministerstva ani nevěděli. V celé věci se totiž nechali zastupovat advokátem a korespondenci tak vyřizují přes něho. I právník Jiří Žižka se ale o definitivním rozhodnutí ministerstva dozvěděl teprve od nás. „Tak to jste mě docela zaskočili, protože žádné takové rozhodnutí jsem ještě nedostal,“ řekl do telefonu.

Obyvatelům Dolní Lukavice komplikují kamiony život už od počátku června. Nákladní auta, která nemohou jet po opravované silnici z Přeštic do Plzně, totiž v některých místech projíždějí jen necelé dva metry od vchodů do domků. Několik místních už si stěžovalo, že jim v důsledku přetížené komunikace začaly praskat zdi. Začátkem července se v obci dokonce propadla část silnice a zničila nový vodovod.

„Už jsme z toho šílení, doma nám drnčí dveře i okna a kvůli rámusu se nedá ani pořádně vyspat,“ řekl Deníku jeden z obyvatel domu stojícího přímo u silnice. „Vůbec už nemluvím o tom, jaké riziko náklaďáky představují pro naše děti. Nemůžete je ani pustit hrát si ven, je skutečně zázrak, že tu ještě nikdo nikoho nepřejel,“ dodal. On sám se prý domnívá, že úředníci celou věc úmyslně natahují. „Vím, že starosta proti náklaďákům protestoval už v květnu. Za dva týdny má objížďka skončit, tak si to holt úředníčci protáhli tak, aby s tím už nemuseli nic dělat. To, že tu ale máme zničenou silnici, zničený vodovod a popraskané domy, zřejmě nikomu z nich nevadí,“ dodal.

Starosta obce Vítězslav Opálko dodává, že teď je každá rada drahá. „Silnici máme zničenou, teď nám ještě jeden kamion urazil zrcadlo, díky kterému bylo vidět do křižovatky na návsi,“ popisuje situaci s tím, že ani jeho ještě o definitivním stanovisku ministerstva nikdo neinformoval. Proti vydanému rozhodnutí se však už nelze odvolat. Objížďka by měla obcí vést do konce srpna.