O nechtěných autech odstavených na vrakovišti ani nemluvě. A všechno jsou to věci, o něž se déle než půl roku nikdo nepřihlásil a mají za sebou povinné administrativní kolečko.

Takové ztracené brýle například. Vášnivá čtenářka je zapomene ve vlaku, který končí svou jízdu v Plzni. Předmět se tak dostane do ztrát a nálezů Českých drah a majitel má jedinečnou příležitost si je vyzvednout. „Drtivá většina lidí, kteří něco postrádají, se přijdou ptát do 48 hodin,“ připomíná regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Aby majitel svou ztracenou věc dostal zpět, musí ji přesně popsat, prokázat svou totožnost a zaplatit poplatek padesát korun.

Ve vlacích se to v zimních měsících jen hemží ztracenými čepicemi, šálami a rukavicemi, zaměstnanci najdou zhruba 30 předmětů měsíčně. „Pamatuji si tašku se špinavým prádlem, kterou si nikdo nevyzvedl. Pro velkého plyšového medvěda tu ale majitelé byli hned druhý den,“ vzpomíná Pistoriusová.

Pro naše brýle si však nikdo nepřišel. Po několika měsících tak končí na centrálním plzeňském obvodě. Právě tady je totiž shromaždiště všech nalezených věcí z celého města. „Odevzdává je sem městská i státní policie, plzeňské dopravní podniky, České dráhy a také občané. Policie ČR mimo to předává našemu úřadu i předměty pocházející z trestné činnosti, u nichž nebyl zjištěn majitel,“ vysvětluje Lucie Hůrková z ÚMO 3.

Jen za loňský rok tu úředníci zaevidovali 582 předmětů, k původnímu majiteli se vrátilo jen 90 z nich. „Nejčastěji se lidé vrací pro tašky, doklady, mobily nebo právě brýle,“ upřesňuje Eva Hošková, která má ztráty a nálezy na trojce na starosti. Mezi nejkurióznější nález posledních let patří kamion u Tyršova mostu. Ten si ale majitel vyzvedl. „Kamion nám nahlásila policie ze služebny Bory v červnu loňského roku. Pak bylo zjištěno, že patří společnosti ve Francii, kterou policisté písemně kontaktovali,“ vysvětlila Lucie Hůrková z třetího městského obvodu.

Naše brýle ale ani tentokrát nikdo nepožadoval. Po šesti měsících, kdy ležely ve skříni na trojce, se proto opět stěhují. Tentokrát na magistrát, na odbor evidence majetku, kde budou ležet další měsíce. Jejich popis je mezitím zveřejněn na webu magistrátu. Kdo ale neví, kde hledat, seznam nálezů nenajde. Musí se totiž proklikat několika odkazy – přes strukturu magistrátu a Ekonomický úřad.

Ztráty a nálezy

Rok 2010: 615 předmětů
Rok 2011: 582 předmětů

Odevzdané předměty:
deštníky
hodinky
peněženky
školní tašky a potřeby
jízdní kola
mobilní telefony
doklady
klíče
brýle
poznávací značky aut
reklamní tabule
golfové hole
tašky s oblečením
batohy
notebooky
hudební nástroje
poklopy od kanálů