„Kamery jsou otočné a dají se ovládat. V době, kdy byl záběr pořízen, obsluhovali kamery městští strážníci. V monitorovacím režimu, kdy se kamera pohybuje sama, není možné, aby se zaměřila a přiblížila nějaký objekt. To je možné pouze při ručním ovládání. Myslím si, že zřejmě došlo k porušení zákona,“ uvedl ředitel Správy veřejného statku města Plzně Stanislav Liška.

Podle velitele plzeňských strážníků Luďka Hosmana se touto záležitostí zabývá inspekční oddělení. „Celou věc prověřujeme a prošetřujeme. Je ale zvláštní, že na všech snímcích z kamer je vlevo číslo s označením P. To určuje, v kolikáté sekvenci byl snímek pořízen. Záběr, který zobrazuje okno bytu, ale toto označení nemá,“ vysvětlil Hosman s tím, že o výsledcích vyšetřování inspekčního oddělení bude informovat dnes. Spekuluje se o tom, že má tento případ něco společného s údajnými nesrovnalostmi v domě.

Neobvyklým případem se zabývá i Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). „Bezpečnostní kamery by se měly podle zákona používat pouze k účelům, ke kterým jsou určeny. S podobným případem, jako se stal v Plzni, jsme se ještě nesetkali. Rozhodně se nejedná o běžný postup. Celou záležitost jsme předali našemu kontrolnímu oddělení,“ uvedla Hana Štěpánková z ÚOOÚ.

Na tři desítky kamer v plzeňských ulicích spravuje Správa veřejného statku města. Během dne obsluhuje kamery Policie ČR, v noci pak městská policie.