O co se soutěží
• Tachov (dospělí) 13,93 mil. Kč
• Bor (dospělí) 8,678 mil. Kč
• Planá (děti) 11,664 mil. Kč
• Sušice (dospělí) 0,59 mil. Kč
• Sušice (děti) 4,535 mil. Kč
• Plzeň (děti a dorost) 10 mil. Kč
• Plzeň (zubní) 4,518 mil. Kč
celkem: 53,915 mil. Kč
Jde o odhady cen zakázky na provozování pohotovosti v daném místě po celé tři roky. 

Brzy bude jasno, kraj nyní vypisuje výběrové řízení, přihlásit se může každý, kdo splní podmínky. Na zakázky na lékařské pohotovosti má připraveno téměř 54 milionů korun.

Hejtmanství musí vypisovat výběrové řízení na provozovatele v oblastech, kde nemá sídlo záchranka a kde není nemocnice. Tedy tam, kde pro něj pohotovost zajišťuje někdo jiný, například dětskou pohotovost v Plzni v Nemocnici sv. Jiří. „Smlouvy máme jen do konce letošního roku," potvrdil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Týká se to Tachova a Boru (dospělí), Sušice (dospělí i děti a dorost), Plané a Plzně (děti a dorost). A také zubní pohotovosti v Plzni, která je dnes na Denisově nábřeží.

Hejtman Václav Šlajs (ČSSD) připomíná, že zatímco v pěti krajích v republice není zubní pohotovost vůbec, v Plzni funguje nepřetržitý provoz. Loni jejích služeb využilo přes 10 000 pacientů, lékaři tu provedli téměř 12 000 lékařských výkonů. V průměru sem za 24 hodin o víkendu přijde 70 pacientů, ve všední dny mezi šestou hodinou večer a šestou ranní pak 20 až 30 lidí.

Na Denisově nábřeží se střídá 18 lékařů a 18 sester. Do sloužení se ale podle vedoucího lékaře zubní pohotovosti Martina Lívance lékaři nehrnou. „Získat nové lékaře je těžké. Sháněli jsme je dva měsíce a bez známosti bychom je sem nedostali," říká Lívanec.

V době, kdy povinnost zajistit zubní pohotovost přešla na hejtmanství, vypisoval kraj výběrové řízení jen na rok. V roce 2010 lidé chodili do Fakultní nemocnice Plzeň, poté se zubní vrátilo zpět na Denisovo nábřeží. Kraj pak lhůtu provozování prodloužil na dva roky, nyní bude ještě o rok delší. „Reagujeme na žádost provozovatelů, kteří chtějí delší období. Mnohdy dělají stavební úpravy nebo nakupují nové přístroje a chtějí mít zaručeno, že se to vyplatí," vysvětluje náměstek Šimánek. Delší období, například pět až sedm let, už je podle něj zase příliš dlouhé.

Na Domažlicku a Klatovsku zůstává systém stejný jako dosud. Zubní pohotovost tu funguje o víkendech od 8 do 12 hodin a je vždy v ambulanci právě sloužícího zubaře.