Nic se oprašovat nebude. Plzeňští zastupitelé rozhodli, že šest let starou studii k akvaparku v Plzni už nebudou křísit ani akualizovat.

DISKUTOVAT? PROČ NE, ALE JEN VOLEBNĚ

Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) řekl, že se už dohodli s hejtmanem Josefem Bernardem (ČSSD) na společném memorandu a společně s krajem zadají studii novou za skoro 1,5 milionu korun. „Za čtyři až šest měsíců ji budeme mít a pak se bude ´vše případně diskutovat s veřejností´.

Jako jasné předvolební téma, kdy zase zůstane jen u řečí, protože začnou komunální volby, to socialistům vyčetl šéf klubu ANO Roman Zarzycký. A hlavně TOP 09, která novou studii označila za zbytečnou, když jednu už město má a nedělá žádné konkrétní kroky, které by ke stavbě akvaparku vedly.

CO SI LIDÉ ZASLOUŽÍ

Přitom téměř všichni politici tvrdí, že akvapark má Plzeň mít a lidé si ho tu ´zaslouží´. Jenže otázkou je, zda ho stavět z veřejných, tedy městských či krajských peněz, anebo ho má mít na bedrech soukromý investor. Že nepůjde o levnou záležitost, která si na sebe vydělá, je víceméně jasné.

Občanští demokraté přicházejí s myšlenkou vybudovat místo akvaparku spíš rekreační zónu u přehrady České údolí.
Ta je dlouhodobě ke koupání nevhodná, což ale hodlají změnit. Tvrdí, že by to umožnilo rekreační využití v mnohem větší míře než akvapark.

ODKLOŇTE RADBUZU

„Přehrada České údolí je asi o 150 hektarech vodní plochy se sinicemi, nejde se tam koupat,“ prohlásil radní města a zastupitel za ODS David Šlouf.

Připomněl studii z Povodí Vltavy, která má řešení. Velmi zjednodušeně spočívá v tom, že Radbuza, kterou voda do přehrady přitéká, se ´odkloní´, a v přehradě se vytvoří oddělená vodní plocha o velikosti asi 20 hektarů (cca 35 fotbalových hřišť). Tam budou dobře spočteny na rozdíl od celé přehrady parametry přítoku a výměny vody a kvalita ke koupání tím má být nesrovnatelná.

„Je příležitost to udělat, borskou přehradu nevyčistí žádný soukromník,“ připomněl Šlouf paralelu s akvaparkem.

MĚSTO, KRAJ ČI SOUKROMNÍK

Vodní zábavní centrum, tedy akvapark, není podle TOP 09 akcí, kterou by mělo financovat město. „Jen by měly připravit pro soukromého investora ty nejlepší podmínky,“ prohlásil topkař Michal Vozobule.

Rovněž zastupitelka za ANO a místostarostka Lochotína Ivana Mádlová poznamenala, že Plzni akvapark chybí, protože je velkým městem, kde je po něm poptávka.