Své rozhodnutí vysvětlila tím, že v mateřské ODS v Klatovech nemá společnou podporu. Po skončení volebního období se chce Kalčíková věnovat běžné práci, nejlépe v cestovním ruchu či marketingu. „Svoji třetí kandidaturu jsem spojovala jen s obecným koncensem v rámci klatovské ODS. Necítím ale tak silnou podporu,“ uvedla včera Kalčíková.

Místopředseda sdružení v Klatovech David Kolář uvedl, že přesně neví, co tím Kalčíková chtěla říci. „Klatovská oblast má 250 členů. Obecný konsenzus je podpora 250 lidí, 190 nebo stovky? Já nevím. Myslím si ale, že paní Kalčíková podporu má. Vždyť ji její sdružení navrhlo jako jedničku. Sněm by to zřejmě potvrdil,“ uvedl Kolář. Šance Kalčíkové v celém okrese hodnotit odmítl.

Radní dodala, že na Klatovsku má ambice i podporu dostat se na kandidátku více lidí. „Chci jednotnou ODS. Nebudu ji drobit,“ dodala. Kalčíková je v zastupitelstvu kraje od roku 2000. Ve svém druhém volebním období byla navíc náměstkyní hejtmana pro cestovní ruch a neziskové organizace. Po skončení práce na krajském úřadě se chce vrátit do běžného pracovního procesu.

„Mám nabídku, ale ještě ji budu zvažovat. Určitě chci dělat tvůrčí práci, a když bude mít blízko k mému současnému zaměření budu ráda,“ dodala náměstkyně. Stejně jako u Zimmermanna jsou i rozhodnutím Kalčíkové někteří její kolegové překvapeni. Očekával ho částečně jen radní pro dopravu Miroslav Jaroš. „Hovořil jsem o tom s ní a připomínal, že pokud chce někdo vykonávat takovou funkci, musí o ni stále bojovat," uvedl Jaroš s tím, že Kalčíková možná po tolika letech neměla už k boji vůli.

Zbylí radní zatím s kandidaturou počítají. Jistotu stranické jedničky už má Václav Červený z KDU–ČSL. U ostatních budou rozhodovat ještě primární volby.

Prohlášení náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Olgy Kalčíkové

Děkuji všem občanům, kteří mne v poslední době oslovili s podporou mé případné kandidatury do krajského zastupitelstva ve volbách 2008.

Vždy jsem možnost potřetí kandidovat spojovala pouze s obecným konsensem v rámci klatovské Občanské demokratické strany a vzhledem k tomu, že tomu tak není, sděluji, že se nebudu ucházet o místo na krajské kandidátní listině.

Vždy jsem se snažila vykonávat svěřenou funkci s největším nasazením a co nejlépe. Myslím, že se mi to, a to i podle ohlasů široké veřejnosti, podařilo, a proto budu odcházet zdánlivě sice uprostřed práce, ale podle mého práce dobře vykonané s tím, že pro další garnituru politiků je to dobrá výchozí pozice. Bude už na nich, jak ji zužitkují. I v budoucnu chci důstojně reprezentovat a prosazovat zájmy Plzeňského kraje, tak jak jsem činila dosud.

Co ostatní radní?

Hejtman Petr Zimmermann: Kandidovat nebude. Bude se ucházet o křeslo v Evropském parlamentu. Podrobnosti po odkliku zde.

Náměstek hejtmana pro školství, mládež a sport Václav Červený: Je jedničkou na krajské kandidátce KDU-ČSL. „Chci v práci pokračovat ještě jedno volební období.“

Náměstek pro ekonomiku, finance a majetek Vladislav Vilímec: V loňském roce se stal poslancem, přesto hodlá kandidovat. „Budu usilovat o kandidaturu, a pokud se dostanu do zastupitelstva kraje, nevylučuji, že budu usilovat opět o post radního.“

Radní pro dopravu Miroslav Jaroš: „Cítím, že v Rokycanech mám podporu a uvítám, když se dostanu na krajskou kandidátku, popřípadě do zastupitelstva a rady Plzeňského kraje.“

Radní pro životní prostředí Boris Kreuzberg: Není na kandidátce KDU-ČSL. „A určitě se tam neobjevím. Budu dál pracovat v medicíně.“

Radní pro zdravotnictví a sociální věci Pavel Karpíšek: „Neuvažuji, že bych nekandidoval.“

Radní pro kulturu a památkovou péči Martin Baxa: „Mám zájem pokračovat v práci.“

Radní pro regionální rozvoj, zemědělství a podporu fondů EU Jiří Kalista:"Pokusím se kandidovat. Uvidí se po primárních volbách a následných volebních výsledcích."

(kromě Kreuzberga a Červeného všichni ODS)