VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I po čtrnácti letech případ provázejí záhady

PLZEŇ - Dnes 30 května je tomu přesně čtrnáct let, co v borských serpentinách v Plzni výstřely usmrtily plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Za jejich vraždy byl odsouzen Jiří Kajínek. Kdo je tedy tento muž, který si odpykává doživotní trest?

30.5.2007
SDÍLEJ:

Jiří KajínekFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Jiří Kajínek se narodil v dělnické rodině 11. ledna 1961 v Prachovicích na Chrudimsku. Problémy s ním začaly být v pubertě, kdy se z chlapce milujícího Deep Purple a Nazareth stal karbaník hrající o vysoké částky peněz. Do konfliktu se zákonem se dostal v roce 1982 kvůli vykrádání chat. O tři roky později se dostal do vězení znovu – za krádeže, nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele. V roce 1990 jej tehdy novopečený prezident Václav Havel propouští na amnestii. Dlouho se na svobodě neohřál a ještě týž rok putoval na jedenáct let do vězení za krádeže a loupežné přepadení policistů, kterým vzal pistoli a služební vůz. V příbramském vězení dostal vycházky, z kterých se ale nevrátil, a mezi tím v Plzni zazněly zmíněné výstřely.

Kajínek: Bylo to spiknutí

Sedí nejznámější český vězeň za mřížemi za vraždy, které nespáchal?

Už více než třináct let sedí Jiří Kajínek za mřížemi za dvojnásobnou nájemnou vraždu v borských serpentinách v Plzni z května 1993. Celou dobu tvrdí, že on nestřílel. Celou dobu se také všemi možnými prostředky snaží dokázat, že je obětí policejního spiknutí. Dokonce ani neváhal, aby na sebe strhl pozornost, utéct z jedné z nejstřeženějších českých věznic – z Mírova – v roce 2000. Přestože případ stále vzrušuje veřejnost a zaměstnává soudy, šestačtyřicetiletý Kajínek stále sedí za mřížemi.

Kde to začalo?

Samotný začátek celé události nelze hledat v borských serpentinách, ale v Hostinci Na Křižovatce v Kozolupech na severním Plzeňsku. Tu v roce 1991 v dražbě získal tehdy pětadvacetiletý plzeňský podnikatel Štefan Janda. O měsíc později už jej vlastní společnost CARAI, kterou zastupuje další plzeňský podnikatel Antonín Vlasák. Janda přiznal, že Vlasákovi objekt prodal pod cenou, aby nemusel platit vysoké daně. Peníze ovšem Vlasákovi neodpustil a vymáhal i tu částku, která nebyla stanovena ve smlouvě. Stížnosti na policii nebyly Vlasákovi nic platné. Janda se od počátku chlubil známostmi na vlivných místech.

Přichází Hegedüs

Vlasák si stěžuje svému známému, karlovarskému podnikateli Alexandru Hegedüsovi, a ten mu nabízí, že by jej Jandy zbavil. Tím mužem, který měl všechno provést, byl údajně Jiří Kajínek, jenž byl v té době na útěku z vězení. Ovšem Vlasák posléze při soudním jednání popřel, že by si někoho objednával a Hegedüs sice nejprve uvedl Kajínka jako střelce, ale poté svou výpověď odvolal s tím, že byla pořízena pod nátlakem policie.

30. května 1993

O zátahu na Jandu se mluví už dva dny. Akci měl velet tehdejší zástupce šéfa západočeské zásahové jednotky Jiří Kreuzer. O akci musel informovat tehdejšího vrchního plzeňského komisaře Ladislava Kadeřábka. Ten ovšem na poradě řekl památnou větu: „Odložte to do pondělka. Je pátek a pátek je malá sobota. Odpoledne se už nedělá.“ Mezitím než stačilo k akci dojít, přišla neděle 30. května, kdy ve čtvrt na devět večer přijíždí do borských serpentin vůz s Jandou a jeho bodyguardy – bratry Juliánem a Vojtěchem Pokošovými. Jedou neozbrojeni. Janda oba Pokoše ujišťoval, že v křoví sedí schovaný policista, který má všechno jistit. Najednou ovšem zazněly výstřely, po kterých Janda a Julián Pokoš umírají.

Kdo střílel?

Policisté rozjíždí velkou akci, na jejímž konci odvádějí začátkem roku v poutech tehdy uprchlého vězně Jiřího Kajínka. Toho údajně měl udat Jaroslav Ďurči, u kterého Kajínek v době střelby bydlel a jenž jej měl do Plzně dovézt.

Do vězení

Kajínek putuje ihned do vězení. Tam čeká na soud, který jej v červnu 1998 odsoudil po výpovědi Vojtěcha Pokoše k doživotnímu žaláři.

Slámová: Čekáme na soud

Jestli se Jiří Kajínek někdy podívá na svobodu, záleží teď na Ústavním soudu v Brně. Tam totiž v současné době leží jeho spis. Ovšem kdy na něj přijde řada, zatím nikdo neví.

„Zatím jsme nedostali žádnou zprávu, kdy by se měl případ projednávat,“ řekla nám současná Kajínkova advokátka Klára Slámová.

To, že se žádné jednání v současné době ve věci Jiřího Kajínka nechystá, potvrzuje také mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

„Žádné jednání zatím nařízené není,“ potvrdil mluvčí.

Kreuzer: Kajínkova kauza můj život změnila k horšímu

Jiří Kreuzer v květnu 1993 pracoval jako zástupce velitele západočeské zásahovky. Byl to také on, koho podnikatel Antonín Vlasák upozornil na vyděračské metody Štefana Jandy. Kreuzer na Jandu chystal zátah, který na poslední chvíli vrchní plzeňský komisař Ladislav Kadeřábek zastavil. Následně Kreuzer usedl na lavici obžalovaných vedle Jiřího Kajínka. Byl sice zproštěn viny, ale od policie odešel. Dnes je v důchodu a žije v Dobřanech na jižním Plzeňsku, kde se také o případu rozhovořil.

„Jsem vlastně čtvrtá oběť této kauzy. První byl Janda, druhý Pokoš, třetí Kajínek a já jsem čtvrtý.“

Kdy jste odešel od policie?
Chtěl jsem od západočeské zásahovky odejít k třicátému září 1993. Prodloužili mi smlouvu do konce listopadu toho roku. Den předtím než jsem měl odejít s nasmlouvanými výhodami, mě vyhodili.
Co jste dělal dál?
Otevřel jsem si obchod se starožitnostmi a pak jsem dělal soukromého detektiva.
Přestože jste byl v procesu osvobozen, jaký měla celá kauza dopad na váš život?
Dodnes cítím následky. Tento případ se odrazil v mém podnikání. Přišel jsem i o rodinu. V průběhu vyšetřování mi bylo vyhrožováno z řad policie, a přestože jsem byl osvobozen, nikdo se mi neomluvil a peníze, které jsem měl dostat jsem nedostal. Přitom jsem byl účelově obviněn z toho, že jsem ovlivňoval svědky případu. Nikdo ale nikdy neřekl, které svědky jsem měl ovlivňovat a jakým způsobem. Kajínkova kauza je přesně tím případem, na který se dá použít citát, že právo se nechá použít k velkému bezpráví.

Vloží se do případu ministr?

Už tři ministři spravedlnosti podali k Nejvyššímu soudu v Brně v případě Jiřího Kajínka stížnost pro porušení zákona při vyšetřování. V únoru v Kajínkův prospěch hovořil tehdejší ministr Pavel Rychetský, který podal stížnost pro mnoho nesrovnalostí. Nejvyšší soud ji smetl ze stolu.

O osm měsíců později jeho nástupce Jaroslav Bureš podal stížnost k Ústavnímu soudu, protože Nejvyšší soud porušil ústavní právo, když neumožnil veřejné projednávání případu. Ústavní soud stížnost zamítl. Posledním ministrem, který se do věci vložil, byl Pavel Němec.

Jak se zachová současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil? „Pan ministr zatím o podání podobné stížnost neuvažuje,“ řekla nám jeho tisková mluvčí Zuzana Kuncová.

Jak celou kauzu vnímáte?

Pravoslav Polák (soudce KS Plzeň, jehož senát Kajínka odsoudil na doživotí)
Případ vnímám stále stejně. Jen si myslím, že existují dva Kajínkové. Jeden skutečný a druhý, který je virtuální realita.
Tomáš Bouček (soudce KS Plzeň, který rozhodoval o obnově)
Nerad bych se k tomuto případu vracel. Pro mě je uzavřený. prostě ta věc pro mě už skončila.
Klára Slámová (Kajínkova současná advokátka)
Vnímám to jako svou prácii, která mi změnila život.
Ladislav Kadeřábek (bývalý vrchní komisař v Plzni)
K tomuto případu se vůbec nechci nijak vyjadřovat.
Josef Klíma (reportér TV Nova)
Vnímám to jako největší kauzu, kterou jsem kdy dělal. Můj život změnila, ale rozhodně méně než Jiřímu Kajínkovi.

Od střelby do současnosti

30. května 1993 – den, který se zapsal do dějin české kriminalistiky. V borských serpentinách v podvečer 30. května umírá podnikatel Štefan Janda (27) a jeho osobní strážce Julián Pokoš (26). Pokošův o tři roky mladší bratr Vojtěch vyvázl z přestřelky se zraněním.
leden 1994 – Z plzeňských vražd je obviněn Jiří Kajínek, který byl v té době na útěku z příbramského vězení. Tam si odpykával jedenáctiletý trest za přepadení policejní hlídky. Kajínek od počátku tvrdil, že s vraždami nemá nic společného.
červen 1998 – Senát plzeňského krajského soudu, kterému předsedal soudce Pravoslav Polák, posílá Kajínka na doživotí do vězení. Tento verdikt se potvrdil i při odvolacím řízení.
říjen 2000 – Kajínek utíká z mírovské věznice. O případ se začal zajímat celý národ.
prosinec 2000 – Nejhledanější zločinec konce roku 2000 je dopaden v pražském bytě Evy Černé, manželky jednoho z orlických vrahů, Ludvíka Černého. Kajínek zamířil do věznice ve Valdicích.
1. února 2001 – Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský intervenoval u Nejvyššího soudu v Brně v Kajínkův prospěch. O dva roky později ale prezidentovi republiky nedoporučil udělení milosti pro odsouzence.
26. ledna 2004 – V reportáži odvysílané TV Nova se objevuje nový svědek případu – Jan Oros, který tvrdil, že střelbu viděl z okna borské věznice. Věci se začínají znovu hýbat. Kajínkovi noví advokáti Kolja Kubíček a Klára Slámová žádají o obnovu procesu.
24. – 25. dubna 2004 – Plzeňský krajský soud se znovu začal zabývat případem střelby v borských serpentinách. Odsouzenec zůstal stejný, předsedu senátu Pravoslava Poláka vystřídal Tomáš Bouček.
20. – 21. července 2004 – Před soud předstoupil Vojtěch Pokoš – jediný člověk, který střelbu v Plzni přežil a posléze ukázal na Kajínka jako na vraha. Tentokrát u soudu nepromluvil.
23. září 2004 – Plzeňský soud odmítl znovuotevření případu. Při odůvodnění soudce Bouček řekl, že noví svědci nepřinesli žádné skutečnosti, kvůli kterým by bylo zapotřebí případ otevřít. Většině výpovědí soud neuvěřil.
9. května 2005 – Po odvolání k Vrchnímu soudu v Praze se případ znovu vrací do Plzně. Advokáti povolali znovu další svědky. Ovšem ten nejdůležitější – Alexander Hegedüs – který měl údajně Kajínka na vraždy doporučit – opět nepřišel.
8. března 2006 – Po bezmála roce plzeňský krajský soud opět zamítá znovuotevření případu, což pro Kajínka znamená, že ve vězení zůstane i nadále.
2. srpna 2006 – V Kajínkův prospěch podal k Nejvyššímu soudu v Brně stížnost i tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec.
současnost – Kajínkův spis leží na stole Ústavního soudu v Brně a dosud nebylo nařízeno žádné jednání.
30.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Recepční 18 000 Kč

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) Recepční/asistet/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Erk plzeň s.r.o., Klatovská třída, č.p. 340, 301 00 Plzeň 1. Informace: Denisa Třísková, +420 371 008 008.

Ostatní - Písaři Zapisovatel /ka (zástup za RD). Požadované 13 590 Kč

Písaři Zapisovatel /ka (zástup za RD). Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13590 kč, mzda max. 20460 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání: střední s maturitní zkouškou nebo s výučním listem;, - velmi dobrá znalost práce na PC (MS Office);, - psaní na klávesnici všemi deseti prsty (státní zkouška ze psaní na klávesnici výhodou);, - velmi dobrá znalost českého pravopisu; , - trestní bezúhonnost;, - další schopnosti: samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost, , Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, 5 dnů indispozičního volna, příspěvky na stravování a penzijní připojištění, zaměstnání v centru Plzně. Pracoviště: Okresní státní zastupitelství plzeň-město, Klicperova, č.p. 662, 301 00 Plzeň 1. Informace: Zdenka Kotrbatá, +420 377 868 604Po,Út,Čt,Pá:7-15h.,St:7-16:30h.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči ve stravovacích zařízeních, potravinářských a farmaceutických výrobních prostorech pomocní nekvalifikovaní pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce: okres Plzeň - sever, Těžká fyzická práce, dobrý zdravotní stav, spolehlivost, práce v SO a NE., ŘP sk. B - vítaný, časté služební cesty., První kontakt: e-mailem. Pracoviště: O.r.s. group s.r.o. - provozovna, Senecká, č.p. 24, 330 08 Zruč-Senec. Informace: Dana Warthová, +420 777 271 762.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 13 500 Kč

Specialisté v oblasti dietetiky a výživy nutriční terapeut-ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis zasílejte na e-mail: kariera.stravbyt@seznam.cz, Vzdělání v oboru nutriční terapeut a praxe ve stravování výhodou, MOŽNO I STUDENT V OBORU, zdravotní průkaz, náplň práce: práce na PC, sestavování jídelních plánů, kontrola servírované stravy. Ke mzdě se poskytují výkon.prémie, pracovní poměr na dobu určitou - , po zapracování prodloužení na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody: Dotované stravování, roční bonusy, firemní oblečení, jistota pravidelného vyplácení mzdy. Pracoviště: Stravbyt s.r.o. [1], Edvarda Beneše, č.p. 984, 301 00 Plzeň 1. Informace: ŽIVOTOPIS, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česká republika si připomíná 50 let od počátku okupace
13

Zbyněk Boehm z Chválenic putoval Prahou obsazenou tanky a míjel se s manželkou

HC Škoda Plzeň - Saryarka Karaganda
11

Tři góly během 77 sekund. Plzeň ovládla zápas s Karagandou

Terčem útoku psychicky narušeného muže se staly dvě „kebabárny“

Klatovy – Dvě prodejny kebabu v Klatovech, které patří muslimským majitelům, se staly v neděli večer terčem útoku 41letého místního muže. Ten poškodil výlohy, přičemž měl vykřikovat i protimuslimská hesla.

Rybí slavnosti přilákaly na Zelenou Horu stovky lidí

Zelená Hora - O první ročník Rybích slavností na zámku Zelená Hora u Nepomuku byl velký zájem. Konal se v sobotu.

K nehodě dvou aut letěl vrtulník

Kralovice - Na silnici mezi Kralovicemi a Kožlany se v úterý po poledni střetla dvě osobní auta.  

Zoo zve na výstavu Co je české, to je hezké

Plzeň - Zoologická zahrada v Plzni zve na druhý ročník netradiční výstavy pod názvem Co je české, to je hezké, která se na Statku Lüftnerka uskuteční od 25. do 26. srpna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT