Stromy mají totiž padnout za oběť parkovišti. „Stromy stavební firma označila červeně, že je mají dělníci ráno pokácet. Nám to ale nikdo neoznámil. Přitom jsme tu stromy před pětatřiceti lety sázeli vlastníma rukama,“ postěžoval si předseda sdružení vlastníků Petr Pexa, který bydlí v Lábkově 81. Proti vchodu do budovy ohrožené stromy rostou.

Proto obyvatelé domu ráno na osmou pozvali policisty, aby dřevaře odehnali. „Ti ale nakonec nepřišli,“ vysvětlil Pexa.

Podle našich informací se místní radnice zalekla odporu lidí a kácení zatím oddálila. Starosta třetího plzeňského městského obvodu Jiří Strobach uvedl, že v příštích dnech chystá informační schůzku s obyvateli domu. Z nich včera většina podepsala petici proti kácení.

„Je to sprosté, že nám nic neřekli, vůbec jsme o kácení nevěděli,“ postěžovala si Jana Pörnerová z jednaosmdesátky. „Vezmu kočárek a naše dvojčata a půjdu stromy bránit,“ přidala se další majitelka bytu Petra Urbanová. „Určitě půjdu také,“ podotkl její manžel Radek, podle kterého nepotřebuje sídliště jen parkoviště a hřiště, ale hlavně zeleň. „Za vykácené stromy bychom samozřejmě vysadili nové,“ uvedl Strobach. „To se přece nedá srovnat, tohle jsou krásné vzrostlé stromy,“ uvedl Pexa.

„Projekt jsme připravovali 1,5 roku, lidé se k němu mohli vyjádřit,“ dodal starosta Strobach. „Jediné, na co se nás obvod ptal, byly sušáky, které mohou klidně zmizet,“ oponovala starostovi Pörnerová.

A co na pozemku v Lábkově ulici, kde jsou sušáky na prádlo, zanedbané pískoviště a prolézačky a hřiště, vznikne?

„Na pozemku se chystáme vybudovat 27 nových parkovacích míst, nové hřiště na basketbal s umělým povrchem, nové pískoviště a nové atraktivní hrací prvky, to vše za 11,2 milionu Kč,“ vyjmenoval starosta.

Od jednoho z pracovníků firmy, která má hřiště budovat, jsme se dověděli, že stromy by se daly zachovat, kdyby se přemístil vjezd na zamýšlené parkoviště. „Sice by to bylo trochu méně výhodné,“ ale stromy by se zachovaly,“ uvedl pracovník, který nechtěl být jmenován.