Na jedné straně výrazná obnova Jiráskova náměstí na Slovanech, na druhé řada padlých stromů včetně vzrostlých kaštanů a úbytek trávníkové plochy. Lidé, kteří tu bydlí, dokonce sepisují petici proti kácení.

„Sbíráme podpisy,“ potvrdila Hana Borová. Na Jiráskově náměstí má totiž padnout více než 90 ze 136 stromů. Lidé mají obavu, že vykácením stromů se stane z náměstí výheň, kde se zhorší životní prostředí a zvýší prašnost.

Petici chtějí odnést na slovanskou radnici, která je spoluinvestorem rekonstrukce náměstí společně s Nadací Proměny Karla Komárka a magistrátem. Místostarosta Slovan Jan Fluxa (TOP09) přiznává, že počty stromů, které mají jít k zemi, vypadají hrozivě. „Je ale třeba říci, že přes dvacet z nich je nemocných a jiné že budou vysazeny,“ poznamenal Fluxa. Řekl, že slovanský úřad nemá problém znovu obejít celou lokalitu a s odborníky a posuzovat strom od stromu.

close Stromy na Jiráskově náměstí v Plzni info Zdroj: Deník / Milan Říský zoom_in

Proti petici se už ohradili zástupci spolku Pěstuj prostor. „Nedojde k plošnému kácení, ale zachová se zde přes 30 vybraných nejlepších stromů. Do zlepšení jejich podmínek bude investován cca milion Kč, což je zcela unikátní přístup. Stromy totiž rostou na velmi špatném podloží (štěrkopísky, navážka suti, souvislá jílová deska) a daří se jim špatně, což je poznat jak na jejich vzrůstu (vzhledem k věku velmi podprůměrném), tak zdraví,“ píší na spolkovém facebooku.

Rekonstrukce asi dvouhektarového náměstí bude znamenat výjimečný zásah do prostoru. Především asfalt nahradí dlažba a z náměstí zmizí obě příčné ulice.

Architektonickou soutěž vyhrálo studio re:architekti z Prahy. „Rozšiřujeme chodníky a vozovky zužujeme. Potvrzujeme prostor před klášterem jako parkové náměstí s možností různorodých forem odpočinku. Klášterní zahradě ponecháváme její intimitu a skrytost,“ uvádí architekti.

Stavební práce na Jiráskově náměstí mají začít na jaře 2020, investice přesáhne 100 milionů korun.