Buďto si připravíte pár desetikorun a navštívíte svého lékaře, nebo za stejný obnos pořídíte v lékárně některý z chemických preparátů doporučovaných devíti lékaři z desíti možných, či se přikloníte k léčbě bylinkami.

„Když jsem jen nachlazená, samozřejmě raději si vyberu v lékárně nějaký volně prodejný lék nebo použiju nějaký babičkovský recept. Je to lepší, než sedět půl dne u doktora a ještě tam chytit něco jiného,“ říká Eva Janová. Dodává, že jiná situace nastane pokud si člověk třeba zlomí nohu, nebo ho chytane žlučníkový záchvat. „To se zkrátka do ordinace musí,“ říká. Podobně uvažuje zřejmě více lidí. A co na to říkají lékárníci a prodejci bylinkových přípravků? Zvýšil se zájem o volně prodejné léky či rostliné přípravky?

„Zájem o alternativní léčiva je u nás stále velký. Lidé se chodí také často poradit a přitom si odnesou některý z přípravků. Ale zatím nelze přesně říci, zda je zvýšený zájem o bylinky a rostlinné přípravky způsoben tím, že v Plzni pomalu odeznívá vlna chřipkové epidemie nebo se lidé opravu rozhodli léčit atletrnativně,“ říká Lucie Vrzáková, vedoucí Bylinné lékárny v Tylově ulici. Vysvětluje, že přesnější srovnání s loňským rokem by mohlo být k dispozici až tak v květnu či červnu.

Překvapivě však potvrzuje předpovědi, že se lidé kvůli změnám ve zdravotnictví začnou více obracet na léčitele. „Spolupracujeme například s Anetou Benediktovou– Gasparikovou, která určuje diagnozu z oční duhovky nebo s lékařem Janem Pávkem. Ten doporučuje zájemcům alternativní způsob léčby, která doplňuje tu určenou lékařem. Poradna je zdarma a je o mi přímo obrovský zájem,“ doplňuje Vrzáková.

Větší zájem o volně prodejné léky zaznamenali také v některých lékárnách. „Tipuji, že volný prodej narostl oproti loňsku zhruba o dvacet procent. Lidé si chodí zejména pro nosní spreje, sirupy na kašel a vitamíny,“ jmenuje magistra Barbara Waltzová z Lékárny U kamenného zdraví. Lidé si nyní kupují i větší balení léků než dříve. Možný úbytek pacientů s recepisy způsobilo také předzásobení se léky již koncem loňského roku.

Naprosto stejně jako minulý rok vidí volný prodej léčiv vedoucí lékárny U Bílého jednorožce na náměstí Republiky Jana Řehulová. „Zvýšený zájem o volně prodejné léky jsem nezaznamenala. Jejich prodej je přiměřený chřipkovému období. na jaře se zase více prodávají protialergické léky nebo přípravky na hubnutí,“ informuje Řehulová. Nejvyšší tržby zaznamenávají lékárny před Vánoci, kdy lidé darují vitamíny a jiné volně dostupné léčivé přípravky pod stromeček.

Zuzana Volaříková