Jedním z nich je i Plzeňan Milan Langmaier. Déle než pět let už usiluje o to, aby byla jeho šestiletá dcera Šárka po rozchodu rodičů vychovávána ve střídavé péči. Dokonce nyní chce požádat Krajský soud v Plzni, aby na další jednání předvolal jako svědka přímo předsedu Ústavního soudu ČR Pavla Rychetského.

„Rozhodnutí Ústavního soudu je určitě dobré a dává mi novou naději, že soud svěří dcerku do střídavé péče, přestože si to její matka nepřeje. Zatím mě totiž v mém snažení nepodpořily ani soudy ani další úřady,“ říká Langmaier.

Šárčina matka je ale přesvědčena, že by dívka dále měla vychovávat sama, a to mimo jiné ze zdravotních důvodů. Holčička totiž trpí atopickým ekzémem a rozsáhlou potravinovou alergií, které si žádají náročnou péči a pečlivý výběr potravin. „Šárčin otec nerespektuje určená pravidla, co se týče péče a výživy. Navíc už spolu nedokážeme v klidu komunikovat. Doufám proto, že se soudy při rozhodování nebudou striktně držet nálezu ústavního soudu, ale vždy pečlivě zváží situaci v každé konkrétní rodině,“ říká matka Šárky.

Její tvrzení ale Milan Langmaier popírá a stojí si za tím, že veškerou péči o Šárku zvládá. „Vím, jak se o dceru starat a všechno dodržují. Její matka brání střídavé péči zcela bezdůvodně,“ míní Langmaier, který pečuje i o tříletou dceru Natálku. Tu má se svojí dřívější partnerkou.

Soudci, kteří o péči o děti rozhodují, zatím nemají k dispozici plné odůvodnění nálezu ÚS. Proto jej zatím komentují jen stručně. „Prozatím mohu říci, že si rodič, který usiluje o střídavou péči, v žádném případě nemůže ze stanoviska ÚS automaticky dovodit, že soud jeho návrhu vyhoví. Soudy budou při rozhodování i nadále přihlížet k situaci v rodině,“ uvedla místopředsedkyně Krajského soudu v Plzni Eva Vydrová.