Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne zahájil svou třetí návštěvu Plzeňského kraje. Stejně jako v minulých letech hlava státu zavítá do dvou firem a setká se s podnikateli, starosty a politiky. Jaký dopad mají tato setkání? Komu prezidentská návštěva či přímluva pomohla?

Při minulých návštěvách si Miloš Zeman prohlédl Škodu Transportation a Škodu Electric. V obou případech slíbil, že bude za jejich výrobky lobbovat při svých zahraničních misích. „Pokusím se přesvědčit mexické úřady, že váš podnik by měl být jediným a výlučným dodavatelem trolejbusů do Mexika, což je jeden z perspektivních rozvíjejících se trhů," uvedl Zeman ve Škodě Electric při setkání se zaměstnanci. Jenže zatím z toho nebylo nic. „Prezidentská mise do Mexika byla několikrát odložena, takže zatím dopady nejsou. Podle našich informací se má konat v polovině letošního roku," potvrdil Deníku ředitel plzeňské společnosti Jaromír Šilhánek.

Nevyšla ani přislíbená pomoc se zakázkou na metro pro Baku v Ázerbájdžánu, o níž s prezidentem v roce 2014 jednal tehdejší šéf Škody Transportation Josef Bernard.

Před dvěma lety se v Klatovech mimo jiné diskutovalo o Národním parku Šumava. „Obce velmi čekají na to, aby se v zákoně objevilo, že také mají právo na svém území hospodařit, samozřejmě způsobem šetrným k přírodě, a aby se jasně vymezila práva obcí. Pan prezident měl v této problematice celkem jasno, byl zastáncem toho, aby lidé na Šumavě mohli dál žít, konkrétní výsledek ovšem zatím není," uvedl starosta Klatov Rudolf Salvetr.

Jen v dobrém na loňskou návštěvu Miloše Zemana vzpomínají ti, kteří usilují o záchranu trati mezi Kralovicemi a Mladoticemi.

„Lokálky ke krajinám a městům patří," nechal se slyšet prezident v severoplzeňských Kralovicích. Narážel na problém devatenáct let osiřelé trati mezi Kralovicemi a Mladoticemi, kterou se obce snaží obnovit, zatímco zloději ji rozkrádají a příroda obrůstá. Prezidentovo zastání jako by příznivcům trati vlilo novou krev do žil.

Devět obcí sepsalo memorandum adresované ministru dopravy a poslancům, hejtmanům i senátorům. Zachovat, zprovoznit a optimalizovat trať, stojí v memorandu především.

Nedlouho po memorandu následovalo sepsání petice za mladotickou lokálku. Jeden arch poslal petiční výbor přirozeně také na Hrad. A výsledek? „Musím říct, že mě to překvapilo, ale pan prezident opravdu podepsal. Všechna čest, jeho podpis máme," řekl starosta Mladotic Zdeněk Slach, který by se s hlavou státu prý rád sešel, pokud příští rok přijede opět na severní Plzeňsko, a seznámil ho s tím, co se s tratí děje. „Momentálně sice vlastně nevíme, jak to s jejím chystaným prodejem je, a petici máme připravenou. Podepsaly ji stovky lidí z celé republiky a podpis pana prezidenta jí určitě dodává na ceně," míní Slach.

Díky prezidentské návštěvě se možná dočkají nových přechodů Holýšovští. Právě nebezpečný průtah Holýšovem byl velkým tématem. „Setkání se zúčastnil i náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Bauer, který nám slíbil pomoc. A loni se už uskutečnilo první jednání ke zvýšení bezpečnosti obyvatel při přecházení silnice," zhodnotil starosta Holýšova Jan Mendřec.

Hejtman Václav Šlajs považuje prezidentské návštěvy spíše za společenskou událost než za možnost něco opravdu vyřešit. „Přínos je v tom, že jezdí mezi lidi. Zatím vždycky na setkáních bylo našlapáno – větší účast, než bych předpokládal," prohlásil Šlajs, který s Milošem Zemanem bude chtít mluvit o převodu letiště v Líních od armády. „Prezident nemá přímý vliv na převod, ale o té lokalitě mluví v zahraničí, může za Líně lobbovat," upozornil hejtman.