Tradiční mezinárodní seminář, který pořádá klub Aikido Dojo Plzeň, je letos pojatý ve velkém stylu. „Máme zde více zahraničních studentů, kteří sem přijeli hlavně z Německa, Rakouska či Japonska. Letos tu jsou poprvé hned tři velcí mistři aikida najednou. Je zde s námi Stefan Stenudd ze švédského Malmö a japonští mistři Tanaka Kouichi a Takemori Yasuhiko. Všichni tři už se našich seminářů v minulosti účastnili," popisuje letošní program semináře Jiří Basl, prezident pořádajícího klubu.

Součástí týdenního semináře jsou i mezinárodní zkoušky na technické stupně dan. Ty letos zaštiťuje již zmiňovaný mistr Tanaka Kouichi. „Jedná se o výraznou a váženou osobnost současného aikida. Mimo jiné například zajišťuje komunikaci se sídlem celé mezinárodní organizace aikida.

Během naší návštěvy, jež proběhla ve čtvrtek, studenti cvičili právě pod Kouichiho vedením. Na programy zrovna byly údery dřevěným cvičným mečem boken. Aikido jako takové je přitom kromě své mírumilovné filozofie charakteristické tím, že se cvičí převážně beze zbraně.

Hrdinové z TV

A jaká může být motivace pro seznámení s tímto bojovým sportem? Pro Jiřího Basla to byla touha zkusit komplexní systém, který kromě samotného bojového umění zahrnuje i přístup k životu či filozofii, jeho kolega Jaroslav Šíp to měl jinak.

K aikidu ho totiž dovedli akční filmoví hrdinové. „Bojovému umění se věnuji již jedenadvacet let. V té době byli velmi populární akční hrdinové, Steven Seagal byl v roce 1994 na vrcholu svých sil a právě on mě motivoval k tomu, abych začal s bojovým umění. Zkusil jsem aikido, u něhož jsem vydržel až dodnes" vzpomíná na své začátky Jaroslav Šíp, zástupce ředitele plzeňského klubu Aikido Dojo.

Letošní seminář se mohl uskutečnit hlavně díky pomoci Plzeňského kraje a projektu Plzeň 2015. „Tuto pomoc velmi vítáme, jelikož například jen samotné letenky z Tokia jsou pro nás velmi nákladnou záležitostí," uzavírá prezident plzeňského klubu, který během roku pořádá týdně hned osm intenzivních tréninků.