„Je to tragédie. Plzeňská justice tak ztratila během krátké doby třetího člověka,“ potvrdil včera předseda Krajského soudu v Plzni Zdeněk Jaroš. V červnu 2007 se zabil při pádu ultralightu u Nepomuku na jižním Plzeňsku arbitr Okresního soudu Plzeň–město Josef Jelínek, na konci minulého roku zase náhle zemřel jeho kolega z kraje Roman Dočkal.

Kromě nečekaných tragédií oslabují soudnictví i příjemnější události. Rekordní počet soudkyň je nyní na mateřské dovolené. V současné době jich je v Plzeňském kraji 16. „Chybí–li 16 soudkyň, tak vlastně nefunguje jeden docela velký soud. Maminky zůstávají doma s dětmi vesměs dva roky, maximálně tři, i když dvě soudkyně nastoupily už po třech měsících. Jejich případy přebírají kolegové. Soudní řízení se tak protahují,“ uvedl Jaroš. Počet civilních i trestních případů stále roste, takže se dá předpokládat, že se dále budou prodlužovat i doby do potrestání pachatelů. Ministerstvo spravedlnosti plánované počty soudců přesto snižuje.

„Měli jsme plánováno 248 soudcovských míst. V listopadu nám ministr počet snížil na 232. Ale ani tolik soudců nemáme. V kraji je jen 225 soudců,“ vypočetl Jaroš. Podle ministerstva může za snížení stavů modernizace soudnictví. „Justice již nepracuje v podmínkách předchozích let. Je vybavena moderními informačními technologiemi a byl posílen odborný aparát,“ uvedla mluvčí resortu Zuzana Kuncová.

Ulehčit práci by měl soudcům také chystaný zákon o vyšších soudních úřednících, kteří by za ně převzali část administrativy. Měl by začít platit v polovině příštího roku. Jedinou nadějí pro Plzeň je tak čtveřice kandidátů. Jmenováni by měli být v nejbližších měsících a působit by měli právě v našem regionu.