Žáci od 6. do 9. třídy si během týdne vyzkouší nejrůznější elektrotechnické pokusy, například si sestrojí a naprogramují vlastního robota nebo na vlastní oči uvidí, jak vzniká blesk. A že to není nuda, dokazují žáci, kteří se zúčastnili i předchozích ročníků. „Jsem tu už popáté, protože mě to tu vždycky moc baví,“ řekl Deníku Jakub Tětel z Plzně, zatímco konstruoval svého robota. „Rád bych se i do budoucna věnoval elektrotechnice,“ dodal Jakub, který studuje na Církevním gymnáziu v Plzni a i doma se věnuje sestrojování nejrůznějších jednoduchých přístrojů.

O svojí budoucnosti mají jasno i další účastníci plzeňské dětské univerzity – Ondřej Brichta a Milan Malina. „Rád bych studoval fyziku a matematiku, která je mým koníčkem,“ říká Ondra. „Mě by bavilo cokoliv z elektrotechniky,“ dodává Milan, který se ve volném čase nejraději věnuje karate.

„Zajímavé je, že jedna třetina žáků jsou děvčata a některá jsou tady už po několikáté,“ řekl Deníku vedoucí JuniorFELu Václav Kůs. To, že elektrotechnika není pro holky, vyvrací Marta Nocarová, která se vědeckého týdne účastní už potřetí. „Jednou bych ráda byla učitelkou matematiky a fyziky, proto mě to tady tak moc baví. Nejvíc se mi zatím líbily blesky,“ dodala Marta.

Martina Němcová