Už jednou zrušené výběrové řízení na provozování městského útulku, které ale vrátil do hry Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), je tu zas.

Radnice chce tendr opět zrušit a najala si k tomu externí právníky. „Směřujeme k tomu. Cílem je nechat spravovat útulek městskou policii. Už nebudeme vypisovat další výběrové řízení,“ přiznal primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

První zrušení tendru napadl antimonopolní úřad. Spekulovalo se o tom, že prostě nevyhrál ten, s kým se počítalo, a tak radnice raději vše skrečovala a svěřila útulek městským strážníkům.

V tendru byly tři subjekty: minulý provozovatel útulku Spolek (dříve Liga) na ochranu zvířat, Naděje pro kočky a Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Radnicko, jenž provozuje útulek v Němčovicích. Jenže Liga musela být pro nesrovnalosti vyloučena a hodnotící komise doporučila Naději pro kočky. Ke jmenování už ale nedošlo a následoval pokus o zrušení celého řízení.

Teď se chystá další konec. Radnice se tentokrát opírá o právní posudek, který doporučuje vyloučit dva uchazeče pro nesplnění podmínek, resp. porušení zákona o veřejných zakázkách. Údajně nabídli příliš nízkou cenu, za kterou nejde požadavky radnice splnit v požadované kvalitě. A prý nemají dostatečnou zkušenost s odchytem toulavých zvířat.

„Odvoláme se už z principu. Cenu jsme nepodsekli, nabídli jsme provoz za cca 31 milionů korun, což je cena asi o pět milionů vyšší, než nabídla Naděje pro kočky. A je to mimochodem vyšší nabídka než jakou operuje městské policie,“ uvedl předseda Mikroregionu Radnicko Karel Ferschmann. Na právníky se už obrátila podle svých slov i Helena Straková z Naděje pro kočky „Budeme se bránit. Rozhodně,“ prohlásila.