Plzeňská fakultní nemocnice se připravuje na možný nárůst pacientů pozitivních na koronavirus.

Infekční klinika disponuje podle vedení nemocnice v současné době 80 standardními lůžky pro pozitivní pacienty. Na jednotce intenzivní péče plicní kliniky je vyčleněno osm intenzivních lůžek, přičemž nemocnice může vytvořit až 50 ventilovaných lůžek.

„V jednotlivých fázích jsme schopni vytvořit postupně kapacitu až 50 intenzivních, plně ventilovaných lůžek,“ informoval včera ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Adélka z Plzně, která bojuje s leukémií.
Dítě bojuje s leukémií, matka se musela vzdát své práce

Nemocnice má pro vážné případy, tedy pro pacienty, které by bylo nutné napojit na mimotělní oběh, připravena dvě lůžka. Podle náměstka pro léčebně preventivní péči Eduarda Kasala může v případě opravdové krize vyčlenit až 127 ventilovaných lůžek.

„Při katastrofickém scénáři prudké eskalace onemocnění, jako například v Itálii, jsme schopni aktivovat až 127 ventilovaných lůžek,“ uvedl.

Pacientům s podezřením na koronavirus nemocnice uvolnila v odděleném pavilonu dalších 48 lůžek. Podle Šimánka je v současnosti těchto pacientů šest. „Pokud budou jejich testy negativní, pacienti se přesunou na příslušné oddělení,“ vysvětlil ředitel s tím, že jestliže by se u pacientů nákaza potvrdila, bylo by o ně postaráno na infekční klinice. „Dopad této pandemie bude takový, jaký mu dovolíme. Proto bych byl rád, kdyby se lidé chovali zodpovědně,“ dodal Šimánek.

Podle hygienika Petra Pazdiory je velmi důležité, že v kraji zatím nedošlo k rozšíření infekce ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociální péče.

Na Gymnáziu Františka Křižíka v Plzni testují online výuku. Jednotlivé hodiny se streamují na internet. Po zkušebním provozu by výuka mohla být k dispozici od příštího týdne i žákům a studentům dalších škol v Plzeňském kraji.
Kraj chce spustit on-line výuku