Pak se však záhadně ztratila. Objevili ji až nadšenci z projektu Křížky a vetřelci „ukrytou“ v Plzni. Autor začal své dílo s nadšením restaurovat. Dokončit už ho bohužel nestihl, minulý pátek zemřel.

Soubor tehdy čítal sedm kusů a podíleli se na něm bývalí žáci profesora Akademie výtvarného umění Jana Laudy. Klimeš ztvárnil téma Každý má právo na vzdělání. Po úspěchu v zahraničí se výtvory vrátily do Československa. Posléze je dostala plzeňská Škodovka darem a v ní veškeré stopy končily.

Když se tvůrci začali o díla zajímat, nic nenašli. Povedlo se to až členům spolku Křížky a vetřelci, kteří mapují drobné památky i umělecké objekty v Plzni. „Když jsem Josefu Klimešovi telefonoval, byl velmi mile překvapen. Měl skvělou paměť, takže mi o souboru podrobně vyprávěl,“ uvedl člen skupiny Aleš Hejna. Sochař se na jaře 2016 vydal do krajské metropole. Z areálu střelnice na Lobzích převezl své dílo do ateliéru v Trnové u Prahy a pustil se do práce. „Dílo dostalo mnoho ran. Dráty byly zohýbané, uprostřed chyběla plastika čtenářů, která se našla na Akademii výtvarných umění. Udělal se její bronzový odlitek. Chyběly už jen detaily,“ popsala Klimešova spolupracovnice, sochařka Nina Jindřichová. Doplnila, že dokončení a vystavení „Bruselu“ by si Klimeš zasloužil.