„Pamětní desku navrhl sochař Luděk Míšek. Bude umístěna v zemi v místě, kam Josef Hlavatý po svém zapálení dopadl,“ přiblížila mluvčí magistrátu Eva Barborková. Dodala, že slavnostního aktu se zúčastní nejen zástupci vedení města Plzně, ale i neteř Josefa Hlavatého Jarmila Silvarová, herec a režisér Jakub Zindulka a další hosté.
Hlavatý, který se narodil 4. prosince 1943, není tak známý, jako byl Jan Palach či jeho následovník Jan Zajíc. A to přesto, že se tento tehdy pětadvacetiletý pivovarský dělník polil petrolejem a zapálil na Dukelském náměstí (dnes náměstí T. G. Masaryka) v Plzni pouhé dva dny po Palachovi, kdy byly emoce veřejnosti značně rozjitřené. V nemocnici se Hlavatý lékařům, pátrajícím po motivu sebevraždy, svěřil, že upálení mělo být protestem proti okupaci. I lidé, kteří ho znali, uváděli, že během srpna roku 1968, kdy začala okupace Československa sovětskými vojsky, byl velmi aktivní. Hlídkoval u rozhlasu, psal protisovětská hesla.
#3458838#
Jenže policie a především StB Hlavatého čin zpochybňovaly. Tehdejší ministr vnitra uvedl, že Plzeňan měl problémy s alkoholem a v osobním životě a že jeho čin nelze spojovat s tím, co udělal pražský vysokoškolák. Veřejnost tomu uvěřila a pohřeb Hlavatého, který zemřel 25. ledna, se tak konal bez zájmu Plzeňanů i médií.
Plzeň si památku Josefa Hlavatého připomíná od roku 2019. Teď se dočká i pamětní desky.