Padesát let uplyne zítra od okamžiku, kdy se pětadvacetiletý pivovarský dělník Josef Hlavatý (na snímku) polil na Dukelském náměstí (dnes náměstí T. G. Masaryka) v Plzni petrolejem a zapálil.

„Pietní setkání k uctění jeho památky organizuje zítra ve 14 hodin na náměstí T. G. Masaryka město Plzeň,“ informovala mluvčí magistrátu Eva Barborková. „Květinu položí plzeňský primátor Martin Baxa, zúčastní se i představitelé kraje,“ doplnila.

Jak uvádějí dobové dokumenty, Josefa Hlavatého kolemjdoucí uhasili a přivolali pomoc. Na místě se pak začali shromažďovat lidé a diskutovali. Objevila se i státní vlajka a na ní trnová koruna.

Josef Hlavatý, i když byl Palachovým prvním následníkem, bývá označován jako pochodeň bez čísla. Tehdejší čelní představitelé Československa měli totiž od Palachova upálení z podobných protestů strach, a tak se kriminalisté a zřejmě i StB snažili jeho čin zpochybnit. Tištěné noviny i rozhlas uváděly, že měl problémy s alkoholem, že se rozvedl, že nezvládl osobní život. Lidé, kteří ho znali, však vypovídali, že během srpna roku 1968, kdy začala okupace Československa sovětskými vojsky, byl velmi aktivní. Hlídkoval u rozhlasu, psal protisovětská hesla. Josef Hlavatý zemřel v nemocnici 25. ledna, jeho pohřeb proběhl v tichosti.

Ve stejný den jako Josef Hlavatý se v Budapešti na protest zapálil šestnáctiletý Sándor Bauer.

Ilustrační foto
Porucha omezí provoz tramvaje č. 1