V sobotu 5. září se uskuteční na atletickém stadionu v Plzni první akce patřící pod nový projekt Škoda FIT. Tato událost, stejně jako celý projekt bude zaměřena na sport, zdraví a zdravou výživu. Dospělí i děti si budou moci vyzkoušet nejrůznější atletické disciplíny, bude zde také možnost otestovat své zdraví a získat informace o zdravé výživě a zdravém životním stylu. O čem ale celý projekt Škoda FIT je?

„Rádi bychom pomohli lidem zlepšit životní styl, začít se změnou můžete v každém věku, a pokud vás někdo ve snažení podpoří, nebudete v tom sami, jde to vždycky lépe, " říká Josef Bernard, patron projektu Škoda FIT a také člen dozorčí rady společnosti Škoda Transportation.

Na co se mohou v sobotu těšit návštěvníci akce na atletickém stadionu?
Celá akce začne v deset hodin dopoledne a kromě atletických disciplín, které si bude moci vyzkoušet opravdu každý, bude připravena také řada stanovišť, kde si lidé budou moci otestovat své zdraví – cholesterol, krevní tlak a nechat si zkontrolovat znaménka. Připraveno bude také několik stánků se zdravým občerstvením a poradíme vám, jak se zdravě a přitom chutně stravovat. Pro běžce bude k dispozici možnost otestování chodidel při běhu a i děti se mohou těšit na zábavný program. V průběhu dne navíc dorazí i známé osobnosti převážně z řad sportovců, kteří rádi poradí, jak trénovat nebo jak vůbec s během začít.

Proč se Škodovka rozhodla pomáhat lidem se změnou životního stylu?
Naše společnost podporuje dlouhodobě sportovní aktivity a to jak profesionální, tak amatérské. Sport totiž, spolu s kulturními aktivitami, vytváří národní identitu a Škoda Transportation, jako ryze česká firma cítí určitou odpovědnost a povinnost ji spoluutvářet. V poslední době navíc nejedny renomované průzkumy dokazují, že podpora sportu, péče o zdraví a životní styl, je stále potřebnější. Podle nich se například Česká republika v počtu obézních propracovala na přední místa v Evropě. Když sečteme nadváhu a obezitu, máme okolo sedmdesáti procent lidí, kteří se s takovým problémem potýkají, což jsou alarmující čísla.

Předpokládám správně, že akce na atletickém stadionu není jedinou aktivitou projektu Škoda FIT?
Samozřejmě, jedná se o první představení našeho dlouhodobého projektu, určeného pro všechny, kteří chtějí začít něco dělat pro své zdraví. Náš záměr stojí na třech pilířích – zdravá výživa, pohyb a péče o zdraví. Chceme pomoci každému, kdo chce zlepšit svůj život a zároveň potřebuje trochu podpořit předtím, než udělá svůj první krok.

Co konkrétně tedy připravíte?
Myslím, že zajímavé by mohly být zejména výběhy se slavnými osobnostmi, které plánujeme po celém Plzeňském kraji. Začátečníci i pokročilí běžci mohou získat cenné rady a zkušenosti například od našeho nejznámějšího maratonce a propagátora běhu Miloše Škorpila, nebo od šéftrenéra české triatlonové reprezentace Jana Řehuly, ale i od našich legendárních bývalých hokejistů jako Martin Straka nebo Michal Dvořák. Těšit se mohou lidé kromě Plzně, také v Domažlicích, Klatovech, Rokycanech nebo v Tachově.

Zaslechl jsem, že v Plzni chcete pořádat nový maraton, je to pravda?
Musím vás jen trochu opravit, jedná se o půlmaraton, který by se měl na jaře příštího roku běžet nejen v centru Plzně, ale i v moderním areálu Škodovky. K němu bude připravena řada doprovodných akcí a chystám se vybídnout k účasti i několik známých osobností, pro které by to mohla být zajímavá výzva. Všechny podrobné informace se dozvíte na webových stránkách projektu Škoda FIT (www.skodafit.cz – pozn. redakce).

Říkal jste, že kromě sportu je jedním z pilířů i zdravá výživa a péče o zdraví, jak se na ně bude projekt soustředit?
Koncem října začne v Techmania Science Center interaktivní výstava pro děti a mládež. Součástí výstavy budou osvětové akce pod vedením odborníků z Fakultní nemocnice Plzeň, při kterých si mohou účastnící prohlédnout reálné ukázky toho, jaký vliv má nezdravá strava na lidském těle (fotografie a modely ucpaných cév, zakouřených plic, model lidského tuku atd.). Děti se mohou těšit také na roadshow po školách a ukázku zdravých svačin. Představíme také moderní mobilní aplikace, které mohou děti využít při výběru jídla. A děti si budou moci na místě z připravených surovin zkusit samy připravit jídlo podle nových poznatků, které při akci získají.

Kdo další patří mezi patrony projektu?
Kromě již zmíněných Martina Straky, Michala Dvořáka nebo Miloše Škorpila je to například i naše legendární olympijská vítězka Dana Zátopková, která i přes svůj věk je stále velmi aktivní a zajímavá žena. Dále nás podpořila děkanka fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity Ilona Mauritzová, známý horolezec Jan Trávníček nebo nutriční terapeutka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kreuzbergová. Náš záběr je tedy skutečně velký a jsem moc rád, že se podařilo dát dohromady skvělý tým, který celý projekt zaštiťuje. Někteří navíc pravidelně přispívají na blogy na webových stránkách projektu.

Proč vy a Škoda FIT?
Vyrůstal jsem na vesnici v Plzeňském kraji. Od mala jsem trávil dost času venku, na vzduchu s kamarády. Možná i proto mám celý život rád sport a rád se pohybuji. Ovšem v průběhu let byla období, kdy jsem pohyb odložil na vedlejší kolej. Vrátilo se mi to i s úroky, bolesti zad, únava, nesoustředěnost… V té chvíli jsem si uvědomil, že na některé věci v životě by si člověk měl čas udělat za jakýchkoli okolností. Tak jsem se před pěti lety dostal k tomu nejpřirozenějšímu lidskému pohybu a tím je běh. Od té doby jsou bolesti zad pryč. Navíc jsem se díky sportu začal víc zajímat o to, co jím. Neříkám, že začít sportovat a překopat jídelníček není složité, naopak je to jedna z nejsložitějších věcí. Proto jsem rád, že se mohu podílet na projektu Škoda FIT, který může pomoci komukoli. Začít se změnou můžeme v každém věku, to mi věřte.

Očividně vy osobně rád běháte. Ale pro nás, kteří neběhají je to poměrně náročná představa se vybičovat a obden jit ven běhat. Jaké byly vaše začátky?
Nebudu vám tady říkat, že je to jednoduché. Já osobně jsem začínal asi třikrát. Pokud bych měl něco poradit, tak pokud se rozhodnete běhat, začínejte opatrně, s rozumem a pomalu. Klidně běh prokládejte chůzí, jen tak si tělo na tuto aktivitu zvykne. Pokud tohle pravidlo dodržíte, pak poznáte, že běh se stává automatickou součástí vašeho života. Výhodou běhu je také to, že můžete běhat kdykoliv a kdekoliv. Stačí mít dobré boty a pak už vás nic neomezuje.