Od 1. ledna příštího roku bude cena nepřestupné jízdenky, takzvaného bločku, který má papírovou podobu a při nástupu do vozu MHD se označuje ve strojku, 22 korun – zvýšena bude o 2 koruny ze současných 20 korun. O stejnou sumu, tedy o 2 koruny se navýší cena přestupné jízdenky s platností na 30 minut, která se kupuje přímo ve voze MHD pomocí platební karty nebo Plzeňské karty, její současná cena je 18 korun, od 1. ledna 2023 to bude 20 korun.

V minulém roce tarify těchto krátkodobých jízdenek zdraženy nebyly. Zdražení od 1. ledna 2023 je cca 10 procent a jde o kumulaci inflace za roky 2019 až 2021. Rada města Plzně svým usnesením v roce 2015 schválila princip plynulé valorizace ceny jízdenek v MHD vždy o roční míru inflace a případně jiné faktory.

„Město Plzeň nezvyšuje ceny předplatného v MHD. V příštím roce zůstanou na stejné úrovni jako letos. To znamená, že základní roční předplatné bude opět 4252 korun, půlroční 2460 korun, 30 dní 508 korun a 31 dní 520 korun. V oblasti předplatného město mimořádně na valorizační princip rezignuje. Nechceme zvyšovat budoucí zátěž předplatitelů v současné složité době, kdy se předpovídá vysoká inflace, které bude mít vliv například na zvýšení cen nájmů, energií a jiných životních potřeb," uvedl náměstek pro dopravu Michal Vozobule.

Lvi mají v plzeňské ZOO nový výběh. Lvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002, kdy vznikl stávající výběh. Při modernizaci byl na 8 metrů rozšířen vodní příkop a doplněny nové části např. separační klec pro lvy, Rajská zahrada či Berberský stan.
Podívejte se: Lvi se v Plzni prochází po novém výběhu. Přibudou i lvíčata

Rada města Plzně schválila i další změny v oblasti MHD. Od ledna příštího roku se rozšíří okruh jízdních dokladů pro přepravu jízdních kol a zvířat. Dosud bylo možné zakoupit pouze jízdenky na jejich přepravu na dobu 30 nebo 60 minut. Nově to bude také na 180 minut nebo na 24 hodin. Cena za přepravu jízdního kola na 180 minut bude činit 42 korun, za přepravu na 24 hodin 72 korun. Již zavedené časové jízdné pro přepravu kol na 30 minut (dosud 18 korun) nebo 60 minut (dosud 22 korun) bude zvýšeno o 2 koruny. Cena za přepravu zvířat na 30 minut (dosud 9 korun) nebo 60 minut (dosud 11 korun) se zvýší o 1 korunu. Ceny pro nově zavedené jízdné za přepravu zvířat na 180 minut, potažmo 24 hodin budou činit 21 nebo 36 korun.

Poslední novinkou v oblasti MHD v příštím roce bude zavedení předplatného pro novou skupinu cestujících – pro osoby pobírající dávku v hmotné nouzi, kteří budou mít nárok na poloviční předplatné, a to po maximální dobu 93 dní. Tohoto nového předplatného budou moci využít lidé, jimž dávky v hmotné nouzi přiznal Úřad práce.