Dvanáctikorunové lístky, které po zdražení už nestačí, totiž platí ještě celý letošní rok a není třeba je vyhazovat. Deník vyrazil na autobusové i vlakové nádraží zjistit, jaké možnosti má člověk, který do Plzně právě přijel.

Jako první zkouším Centrální autobusové nádraží (CAN) v Husově ulici. V trafice v hale ukazuji loňský 12korunový lístek a chci si k němu dokoupit doplatkovou jízdenku za šest korun. „Nemáme, už jsou vyprodané. Máme jen rovnou za 18 korun,“ dozvídám se od prodavačky. I to je ale úspěch, v prvních dvou dnech roku 2012 totiž byly i tyto jízdenky nedostatkovým zbožím.

„Měnila se daň, takže jsme je neobjednávali před koncem roku,“ vysvětluje mi další trafikantka. A Kateřina Fránová z Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) její slova potvrzuje. „Nezásobili se včas, ale teď už se to bude jen zlepšovat,“ tvrdí Fránová. Od pondělí totiž obchodníci jízdenky objednávají ve velkém.

Vzhledem k tomu, že s koncem roku přestaly fungovat automaty na jízdenky, měli cestující jen dvě možnosti: zaplatit mobilem nebo požádat řidiče. „Na Nový rok se mnou jela v autobusu starší paní, která prý nemohla sehnat lístek. Když jí šofér řekl o třicet korun, jen protočila oči. Přirážka dvanáct korun je opravdu moc,“ míní Plzeňan Zdeněk. Zbývá tak jen sms jízdenka za dvacku na 35 minut. Výhodou je přestupnost, minusem nutnost čekat dvě až tři minuty, než na mobil dorazí.

Člověka, který je v Plzni poprvé, o této možnosti informuje jen barevný pruh na zastávce MHD. Podrobnější informace se dozvídá až z plakátku přímo ve vozech.

Lístky se trafikám nevyplatí

Se sháněním lístků nejsem sama, neuspějeme ani v kiosku před halou. „Zkusím to jinde. Většinou používám Plzeňskou kartu, ale teď nemám dobito a na stání front nemám čas,“ vysvětluje Martina z Nýřan koupi 18korunových jízdenek. Ty loňské si prý schová pro příště. Automaty na jízdenky jí chybět nebudou. „Do Plzně jezdím pravidelně, ale nepoužila jsem je snad ani jednou,“ dodává mladá žena.

Vydávám se zkusit štěstí na hlavní vlakové nádraží – jsou tu hned čtyři novinové stánky. Jedna trafika rovnou nese označení: Jízdenky nejsou. V těch dalších bych sice sehnala plnocenné jízdné, ty doplatkové ale ne. Všichni mě posílají o dům dál – na Americkou ulici nebo do dopravních podniků. Tam jich je sice dostatek, ale v těchto dnech se zde tvoří nekonečné fronty.

Během včerejšího dopoledne jsem lístky sháněla ve dvanácti trafikách, štěstí jsem měla v poslední z nich – ovšem jen poloviční. „Mám tu poslední tříkorunový lístek,“ podává mi jízdenku obsluha kiosku před malým Teskem. Přestože je mi bez druhého stejného v podstatě k ničemu, kupuji jej.

Některé trafiky hlásí, že lístky jsou vyprodané, jiné je však prý ani neměly – není to pro ně lukrativní zboží. Nebo obchodníci nepochopili účel jízdenek. „My je nepotřebujeme, protože nám žádné loňské lístky nezbyly,“ dozvídám se od trafikantky na Americké. Na mou poznámku, že my cestující ale ano, jen pokrčí rameny a víc se se mnou nebaví. „O prodeji lístků si rozhodují obchodníci sami, my je nemůžeme nutit,“ doplňuje Fránová z PMDP.

Plzeňská jízdenka

Ti, kteří jezdí do Plzně několikrát za rok, ale nechtějí si složitě vyřizovat Plzeňskou kartu, mají ještě jednu možnost. Plzeňská jízdenka. Za tři stovky získáte přenosnou kartu s přednabitou hotovostí 200 korun. A lístky z Cardmenů ve vozech MHD vás pak stojí jen šestnáct korun. Jenže o tom se nic nedozvíte ani na jednom nádraží. Jediná informace o této službě je paradoxně pouze na jízdenkových automatech. Na těch, které už nefungují a které do dvou měsíců z ulic Plzně zcela zmizí.